Košice privítajú európskych ľudovcov

zdroj: EIN

Členmi rozšíreného predsedníctva poslaneckého klubu je 60 najvplyvnejších poslancov Európskeho parlamentu. Ide o predsedov národných delegácií, predsedov parlamentných výborov a koordinátorov-hovorcov v jednotlivých výboroch.

Zasadnutie, ktoré sa koná 15. a 16. apríla v košickom hoteli Hilton, otvára šéf skupiny EĽS, francúzsky europoslanec Jospeh Daul. Hneď po ňom vystúpia lídri troch slovenských opozičných strán, združených u európskych ľudovcov – Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), bývalý eurokomisár Ján Figeľ (KDH) a Pál Csáky (SMK). V úvode vystúpi aj vedúca slovenskej delegácie poslancov pri EĽS v EP Anna Záborská (KDH).  

Dva z troch panelov zasadnutia sa budú venovať dôsledkom finančnej a hospodárskej krízy. V prvom budú dlhodobé vplyvy, vízie a perspektívy pre EÚ analyzovať podpredseda výboru pre hospodárske a menové veci EP José Manuel García-Margallo y Marfil, podpredseda KDH pre ekonomiku Anton Marcinčin, Jaques Depla, poradca francúzskeho premiéra a Othmar Karas, koordinátor skupiny EĽS v špeciálnom výbore EP pre finančnú, ekonomickú a sociálnu krízu. S úvodným slovom vystúpi podpredseda SDKÚ-DS a bývalý slovenský minister financí Ivan Mikloš.

Kríza sa bude témou zasadnutia aj z pohľadu krátkodobých okamžitých riešení v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí. Blok bude otvárať  taliansky podpredseda Európskej komisie, Antonio Tajani zodpovedný za priemysel a podnikanie. V paneli vystúpia bývalá ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová z SDKÚ-DS, europoslankyňa Edit Bauer, koordinátorka skupiny EĽS vo výbore pre ženské práva a rodovú rovnosť (SMK), zástupca Businesseurope Steven D´Haeseleer a professor Düsseldorfskej univerzity Lothar Funk. Uzatvárať diskusiu bude koordinátor skupiny vo výbore pre zamestnanosť a sociálne veci EP Csaba Ӧry.

Otázkou, či nám ešte stále stačia iba kodaňské kritériá pre rozširovanie Európskej únie sa bude v piatok zaoberať panel zložený z predsedu delegácie pre vzťahy EP s Juhovýchodnou Európou, europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan, József Berényi, poslanec Národnej rady za SMK a člen výboru EP pre regionálnu politiku Miroslav Mikolášik. Závery panelu zosumarizuje kooridnátor skupiny vo výbore pre zahraničné veci EP nemecký europoslanec Elmar Brok.

Európski ľudovci sú známi predovšetkým rezervovaným postojom k členstv Turecka v Európskej únii.

V Európskom parlamente má po minulorčných voľbách EĽS opäť najviac poslancov – 265.