Kosovo si zriadi vlastný vojnový tribunál

zdroj: Eurlex Kosovo

„Musíme čeliť pravde o niektorých podozreniach z časov vojny a po nej,“ povedal parlamentu kosovský premiér Isa Mustafa.

Kosovský parlament hlasoval o zmene ústavy, ktorá je predpokladom vzniku tribunálu, na dvakrát. Pri prvom sa potrebná väčšina nenašla.

Poslancom sa pred hlasovaním prihovoril aj kosovský minister zahraničných vecí a bývalý premiér Hashim Thaci. „Tento krok nás spoločne posunie vpred bez politických rozdielov. Zároveň umožní užšiu spoluprácu s USA, EÚ a NATO,“ argumentoval Thaci.

Zmena zákona umožní vytvoriť špeciálne komory súdu a úrad prokurátora. Parlament tiež schválil financovanie obhajoby pre osoby, ktoré sa pred súdom ocitnú. Zatiaľ nie je jasné, kedy by sa mali vzniesť prvé obvinenia.

Viaceré západné krajiny, medzi nimi USA, EÚ a ďalší diplomatickí a finanční partneri Kosova, opakovane žiadali vytvorenia takéhoto súdu. Argumentovali tým, že bez neho by sa mohla problémom začať zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Do sporu by sa tak zapojil vplyvný srbský spojenec, Rusko, ktoré odmieta nezávislé Kosovo od jeho vyhlásenia v roku 2008.

Medzi zločinmi aj obchod s orgánmi

Členmi dnes už neexistujúcej Kosovskej oslobodzovacej armády (KLA) boli aj mnohí súčasní politickí predstavitelia Kosova. Súd by sa mal zaoberať zisteniami tzv. Martyho správy Rady Európy z decembra 2010. Medzi zločinmi, ktoré sú prisudzované niektorým členom KLA má byť aj obchod s orgánmi zajatých a zabitých Srbov v táboroch, ktoré riadila KLA.

Samotná správa je považovaná za pomerne kontroverznú. Jej autor, švajčiarsky poslanec Dick Marty, dokonca naznačil, že bývalý kosovský premiér Thaci viedol zločineckú skupinu, ktorá s orgánmi obchodovala. V roku 2011 vymenovala EÚ za hlavného prokurátora misie EÚ v Kosove (Eulex) Clinta Williamsona, ktorý začal viesť vyšetrovanie. Žaloby voči konkrétnym osobám však zatiaľ nepadli.

Nie sme netvori

Kosovskí Albánci vnímajú vznik súdu ako snahu pošpiniť partizánsku vojnu, ktorú viedli v rokoch 1998 až 1999 proti Srbom. Mnohí dodnes prechovávajú k bývalým veliteľom KLA hlbokú úctu.

Po desiatich rokoch pasívneho odporu voči Srbom prešla KLA do ozbrojeného boja proti vojenským jednotkám Slobodana Miloševiča. Kosovo napokon získalo v júni 1999 aj podporu NATO v podobe leteckých útokov na srbské ciele, ktoré mali ukončiť zabíjanie a vyháňanie etnických Albáncov.

Bývalý premiér a veliteľ KLA, Ramush Haradinaj patrí k odporcom vytvorenia súdu. „Schválením tohto súdu sa z nás stanú netvory. Počas vojny sme neboli netvormi, ale obeťami,“ vyhlásil predseda opozičnej strany Aliancia za budúcnosť Kosova.

Opoziční poslanci hlasovanie bojkotovali. Napriek tomu rozhodnutie padlo pomerom hlasov 82 za ku 5 proti v 120-člennom parlamente.

EÚ víta vznik súdu

Nový súd bude pôsobiť v Holandsku. Dôvodom sú obavy z možného zastrašovania svedkov a rozšírenej korupcie v Kosove.

Napriek svojmu umiestneniu bude súd súčasťou kosovského súdneho systému. Konania na súde budú prebiehať podľa kosovských zákonov. Financovať ho bude Európska únia a všetci prokurátori a sudcovia budú cudzinci.

„Uvedomujeme si, že kosovskí poslanci urobili ťažký krok,“ komentovala hlasovanie Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Federica Mogheriniová. „Je znakom zodpovednosti a odhodlania zistiť pravdu a robiť rozhodnutia v súlade s európskym smerovaním Kosova,“ uviedla vo svojom vyhlásení.

Pre EurActiv ustanovenie súdu komentoval aj slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) ktorý pôsobí aj ako predseda delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko.

„Vznik tribunálu pre vyšetrovanie vojnových zločinov vnímam ako zmysluplný krok. Sám som ho, ako poslanec Európskeho parlamentu niekoľkokrát podporil,“ uviedol Kukan.

„Vyrovnávanie sa s minulosťou je často ťažké, avšak v tomto prípade potrebné“.

Očakáva však protichodné reakcie kosovskej spoločnosti. „Je to prirodzené, keďže názor na to, kto je zodpovedný za vojnové zločiny záleží často na tom, na ktorej strane stojíte.“

„Som rád, že väčšina kosovských politikov tento týždeň vznik tribunálu podporila. Je to signál, že sú pripravení prihlásiť sa k hodnotám spravodlivosti a zodpovednosti,“ dodal člen zahranično-politického výboru EP.