Kosovské voľby na severe poznačilo násilie

Zdroj: EULEX

V Kosove sa 3. novembra 2013 konali miestne voľby považovaná za dôležitý medzník v politickom vývoji krajiny a vo vzťahu s srbským obyvateľstvom. Na severe však neprebehli však bez incidentov.

Dve hodiny pred zatvorením volebných miestností v etnicky rozdelenom meste Mitrovica do niektorých škôl v srbskej časti vtrhli maskovaní muži. Útočili slzným plynom a demolovali volebné urny.

Miestne voľby a najmä účasť srbského obyvateľstva na nich bola kľúčovým prvkom dohody medzi Kosovom a Srbskom, ktorú v apríli tohto roka pomohla uzavrieť EÚ.

Srbsko po prvýkrát vyzvalo etnických Srbov žijúcich na severe Kosova, aby sa kosovských miestnych volieb zúčastnili. Takýto konštruktívny prístup im má implicitne pomôcť oficiálne odštartovať prístupové rokovania s EÚ.

Účasť v srbských častiach Mitrovice však dosahovala len 7 %, pričom priemer v Kosove bol nad 40 %. Spolu s násilnými incidentmi to poukazuje na to, že implementácia aprílovej dohody nebude jednoduchým procesom.

Situáciu na mieste incidentu pacifikovali policajní príslušníci pod patronátom misie Európskej únie. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá pomáhala s organizáciou volieb stiahla 60 zo svojich 200 pracovníkov. Jedna žena sa mala zraniť pri vyskakovaní z okna.

Keďže hlasovanie prerušili, stále nie je jasné, kedy sa volebný proces uzavrie. Polícia tiež zaznamenala, že Srbi, ktorí pricestovali počas volieb zo Srbska pred volebnými miestnosťami filmovali tých kosovských Srbov, ktorí sa na voľbách zúčastnili.

„Tieto voľby sú prejavom vlastizrady, ktorá definitívne odtrhne Kosovo od Srbska a bude viesť k exodu tamojších Srbov“, tvrdí 22 ročný študent Negovan Todorovic. „Belehrad zrádza Kosovo v mene vágnej perspektívy tzv. európskej integrácie“.

Terčom útoku sa stal srbský kandidát na starostu Mitrovice Krstimir Pantic. Na ulici ho napadli dvaja maskovaní muži.

Kukan: Politický vývoj nemôžu diktovať radikáli

Europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDkÚ-DS), predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom, hovorí, že "voľby do lokálnej samosprávy boli dôležitým testom pre demokraciu v Kosove. Hoci volebný proces ešte nie je ukončený, tieto voľby je možné považovať za krok správnym smerom.

Chcel by som vyzdvihnúť význam týchto volieb, ktoré potvrdili, že väčšina obyvateľov Kosova ma záujem podporiť rozvoj demokracie a využiť právo zvoliť  si svojich zástupcov. Dôkazom toho je vysoká volebná účasť okolo 45 % a pokojný priebeh volieb na väčšine územia krajiny.

Dramatické incidenty, ktoré sa počas volieb odohrali v oblastiach obývaných srbskou menšinou na severe Kosova, ako aj zastrašovanie voličov a kandidátov v týchto oblastiach je potrebné rázne odsúdiť. V demokratických krajinách pre takéto praktiky nie je priestor. Myslím si, že politický vývoj v Kosove nesmie byť diktovaný skupinami extrémistov a radikálov."