Kto bude víťazom na Ukrajine?

Pozadie

Len dva týždne pred voľbami sa uskutočnil summit EÚ – Ukrajina. Únia na ňom vyzvala Ukrajinu, aby sa pridržiavala demokratických štandardov, rýchlo vytvorila vládu a ukončila tak politickú krízu. Vnútorná kríza na Ukrajine bola vyvolaná rivalitou prozápadného prezidenta Viktora Juščenka a proruského premiéra Viktora Janukoviča. Dvaja politickí lídri spolu súperia od „oranžovej revolúcie“ v roku 2004.

EÚ ponúkla Ukrajine podpis novej dohody o posilnenej spolupráci, ktorá by zahŕňala zónu voľného obchodu, hlbšiu spoluprácu v energetickom sektore ako aj podporu pri vstupe Ukrajiny do WTO. Na nedávnej bruselskej konferencii o Európskej politike susedstva 3. septembra prejavila Ukrajina svoju nespokojnosť so súčasným stavom vzťahov a požiadala o priznanie štatútu potenciálnej kandidátskej krajiny.

Otázky

„Exit poll“ z nedeľného večera umiesťňoval Janukoviča pred Tymošenkovú. Prvé výsledky po spočítaní viac ako polovice hlasov však už ukazovali obrat. „Toto je bezpochyby víťazstvo, povedala Tymošenková 1. októbra.

Podľa doterajších výsledkov sa však zdá (spočítaných 94 % hlasov), že Janukovičova Strana regiónov predsa zostane s 34 % najsilnejším politickým zoskupením. Opozičná strana Blok Júlie Tymošenkovej je podľa doterajších výsledkov s 31 % druhá, no oproti predchádzajúcim voľbám predstavuje tento výsledok 9 percentný nárast. Naša Ukrajina prezidenta Juščenka je s 14 % treťou najsilnejšou stranou.

Tymošenková už oznámila, že sa bude snažiť o koalíciu s prezidentom Juščenkom. Je však možné, že tieto dve prozápadné strany budú potrebovať tretieho koaličného partnera, aby si zaistili väčšinu. Možnými kandidátmi sú blok bývalého predsedu parlmentu Volodymira Lytvina alebo Socialsitická strana. Spolupráca s komunistickou stranou je takmer vylúčená.

„Počkáme kým bude sčítavanie hlasov ukončené a potom vytvoríme demokratickú koalíciu, uviedla Tymošenková. Môžeme a vytvoríme väčšinu.“

Včera večer prezident Jučšenko avizoval, že dá prešetriť pomalé sčítavanie hlasov vo východných regiónoch krajiny, kde sa Janukovič teší výraznej podpore.

Hlasovanie sledovalo niekoľko parlmentných delegácií vrátane 14 poslancov Európskeho parlamentu. Podľa ich záverov prebehli voľby v súlade s demokratickými štandardmi.

Pozície

Socialistický poslanec Adrian Severin, ktorý v rámci parlamentnej delegácie vycestoval na Ukrajinu pred strtnutím s ukrajinským prezidentom povedal: „Európsky parlment sa teší na to, že uvidí Ukrajinu plne integrovanú v európskych štruktúrach. To, ako sa to dosiahne je stále predmetom diskusie ale politická vôľa bola jasne vyjadrená. Spôsob, akým sa uskutočnia tieto voľby bude mať dopad na vzťahy EÚ-Ukrajina. Ja dúfam, že to bude pozitívny dopad.“

Dodal však, že ani voľby nemusia situáciu v krajine upokojiť. „Výsledky dokazujú, že spoločnosť je dramaticky rozdelená. Aby sme sa vyhli ďalšej kríze potrebná je spolupráca medzi väčšinou a opozíciou.“

Hoci voľby prebehli v súlade s medzinárodnými štandardmi, viacerí poslanci hlásili drobné incidenty. Litovská poslankyňa zo skupiny ľudovcov a európskych demokratov Laima Andrikienė napríklad zaznamenala, že v istom obvode si predsedníčka miestnej volebnej komisie nevšimla, že volebná miestnosť je už pre voličov otvorená.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso uvítal výsledky ukrajinských parlamentných volieb: „Chcem oceniť zmysel pre zodpovednosť a oddanosť demokracii obyvateľov Ukrajiny, ktorí sa v hojnom počte zúčastnili týchto dôležitých volieb.“