Kukan a Šťastný kritizujú voľby v Bielorusku

Na minulotýždňovej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu, poslanci diskutovali o bieloruských parlamentných voľbách s eurokomisárom pre rozšírenie a politiku susedstva Štefanom Fülem. Prijali tiež rezolúciu, ktorá vyslovuje hlboké poľutovanie, „nad tým, že priebeh parlamentných volieb v Bielorusku opäť nezodpovedal mnohým základným záväzkom OBSE, čo napriek niektorým drobným zlepšeniam v právnom rámci volieb viedlo k nespravodlivým, neslobodným, netransparentným a nevyváženým konzultáciám“.

Podľa europoslancov nemá parlament zvolený v Bielorusku demokratickú legitimitu a preto bude „Európsky parlament aj naďalej uplatňovať politiku neuznávania, a to jednak v bilaterálnych vzťahoch s Bieloruskom, ako aj v rámci Parlamentného zhromaždenia Euronest“.  

Text vyzýva bieloruské úrady, aby prehodnotili svoje postupy, zlepšili a novelizovali legislatívu týkajúcu sa volieb a vyhlásili nové, slobodné  a férové parlamentné voľby. Žiadajú férové podmienky a pre všetkých kandidátov a transparentnosť počas procesu sčítavania hlasov.

Všetky kreslá v bieloruskom parlamentne získali Lukašenkovi spojenci. Väčšina opozičných strán voľby bojkotovala.

Eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle rovnako vyjadril sklamanie z nedemokratickej povahy bieloruských volieb. V spoločnom vyhlásení s vysokou predstaviteľkou Catherine Ashtonovou uviedol, že Bielorusko prepáslo príležitosť usporiadať demokratické voľby. Rovnaké hodnotenie komunikovali Európskeho parlamentu Martin Schulz, Elmar Brok a ďalší členovia EP.

Podľa europoslanca Petra Šťastného (EĽS, SDKÚ-DS) boli voľby ďalším príkladom brutality Lukašenkovho režimu. „Voľby sa uskutočnili v atmosfére politickej perzekúcie a represie opozície, mnoho jej členov je stále vo väzení.“

Zo strany EÚ musia podľa neho pokračovať prísne sankcie a podpora opozície.

 „IIHF (Medzinárodná federácia ľadového hokeja) by mala preložiť konanie šampionátu naplánovaného na rok 2014, aby zabránila propagácii tohto režimu. IIHF rýchlo stráca dôveryhodnosť spoluprácou s nebezpečnými indivíduami , ktorí konšpirujú proti demokracii a svojim občanom,“ povedal v pléne Šťastný.

„Zdá sa pán Široký a pán Lukašenko sú protežantmi pána Fasela a IIHF. Tento trend musí skončiť. Preloženie šampionátu na iné miesto by bol dobý začiatok,“ zakončil poslanec.  

„Prezident Lukašenko vyhlásil, že ostatné voľby v Bielorusku boli tak demokratické, ako to len bolo možné. Treba mu dať za pravdu“, vyhlásil europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS).  „Tam, kde je možné, aby lídri opozície boli za mrežami, a nie pri hlasovacích urnách, kde mnohí kandidáti nemali možnosť ani sa slobodne registrovať a sloboda prejavu bola zdegradovaná na minimum, sa dá tiež povedať, že voľby boli tak demokratické, ako to bolo možné.“

Je podľa neho odsúdeniahodné, že bieloruský režim priebežne okráda vlastných ľudí o ich základné práva a slobody a degraduje aj ich ľudské práva. Takýto režim preto nie je pre Úniu partnerom.

„O to viac by však ním mali byť tie časti bieloruskej spoločnosti, ktoré majú snahu sa tomuto režimu postaviť. A v Bielorusku ich máme. Únia by mala preto práve investovať a podporovať budúcnosť Bieloruska, a to takého, ktoré raz bude viac demokratické, ako je to v súčasnosti možné.

Hovorca bieloruského ministerstva zahraničia Andrei Savinych pre agentúru Interfax označil rezolúciu Európskeho parlamentu za „politicky motivované klišé“.

„Európsky parlament len pečiatkuje štandardné politicky motivované rezolúcie ako vysokorýchlostná tlačiareň .Tento istý obsah, lepšie povedané absencia obsahu, je prítomný aj v tomto uznesení o Bielorusku.“