Kukan: Ashtonovej funkcia nesadla

zdroj: flickr, autor: European Parliament

Ako hovorí europoslanec za SDKÚ-DS pre TASR, menovanie britskej barónky Catherine Ashtonovej do novovytvorenej a posilnenej funkcie (spája v sebe kreslo v Komisii i Rade) o išlo kompromisný návrh.

Predtým sa dlho hovorilo o bývalom britskom premiérovi Tonym Blairovi, ktorý bol podľa komentátorov pre mnohé hlavy štátov a vlád príliš výraznou osobnosťou.

„Výber padol na ňu. A treba objektívne povedať, že na túto pozíciu nastupovala nepripravená, keďže to nikdy predtým nerobila,“ konštatoval Kukan v rozhovore pre TASR.

Podľa neho síce za štyri roky robila, čo mohla, ale veľmi dlho jej trvalo, kým sa vžila do situácie a zvládla celú, veľmi zložitú a citlivú problematiku.

„Učila sa pomaly a keby sa nepodarilo dosiahnuť dohodu medzi Belehradom a Prištinou, tak by jej hodnotenie bolo ešte horšie,“ poznamenal Kukan. K uzavretiu dohody medzi Srbskom a Kosovom sa dospelo po niekoľkých kolách rokovaniach sprostredkovaných európskou zahraničnou službou a Ashtonovou.

Pri jej začiatkoch sa jej snažili pomáhať aj členovia Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu, avšak – ako poznamenal Kukan – na poste šéfa európskej diplomacie by mala byť dynamickejšia a nie pohodlná osoba. Poukázal na to, že z tejto funkcie vyplýva aj časté cestovanie, pričom v prípade nejakej konfliktnej situácie treba ísť priamo do daného regiónu. „Jej táto funkcia nesadla,“ zhodnotil.

„Keď sme sa s ňou stretávali a debatovali, veľmi často nám vysvetľovala, že nemôže nič robiť, lebo nemá súhlas všetkých členských štátov. Odpovedali sme jej, že práve ona je na to, aby ten súhlas získavala. Mala navrhovať a presvedčovať ostatných, a nie čakať na nejakú dohodu,“ podotkol s tým, že ďalšou z negatívnych charakteristík jej pôsobenia bol málo tvorivý iniciatívny prístup.

„Je necelý rok do ukončenia jej funkcie, takže sa to prežije. Ale vysvedčenie, ktoré dostane úplne na konci, bude zlé. Možno to sčasti nebola jej vina, ale tú zodpovednosť prijala, takže v tomto netreba robiť nejaké úľavy,“ dodal.

Ashtonovú na jar kritizoval zahraničný výbor Európskeho parlamentu aj za to, že sa jej nepodarilo skoordinovať názory členských štátov, takže únia nebola schopná jednotne sa vyjadriť k žiadnej z kľúčových otázok zahraničnej politiky. Podľa Kukana, ako poznamenal pre TASR, nepriniesla do tejto oblasti širšiu víziu a ani netvorila jej agendu.

Pozrite si júnovú diskusiu europoslancov Borisa Zalu a Eduarda Kukana na tému zahraničnej politiky EÚ.

EurActiv.sk /TASR