Kukan: Diskutuje sa o stupni federalizácie

Zdroj: eduardkukan.eu

"Otvorene sa o tom hovorí už niekoľko mesiacov. Nálady v Európskom parlamente nie sú jednotné, ale keby som to mal objektívne zhodnotiť, tak je viac zástancov homogénnejšej EÚ," opísal situáciu. Argumentom k tomu je aktívnejšia úloha únie ako váženého a rešpektovaného svetového hráča. Ako poznamenal, niektoré európske frakcie by síce najradšej zrušili celé 28-členné zoskupenie, treba to ale vnímať ako názory, ktoré existujú v každej situácii.

Kukan verí v úspešnosť projektu zjednotenej Európy, pričom je presvedčený, že na východisko z krízy nájde také riešenie, ktoré ju ešte viac posilní. "Keď príde reč na to, či sa EÚ rozpadne, tak doteraz to vždy bolo tak, a nevidím dôvod na to, aby to v budúcnosti bolo inak, že sa nakoniec spamätáme. Keď si zvážime, čo všetko to prinieslo, tak väčšina sa vysloví za pokračovanie únie," konštatoval.

Ako priblížil, v Európskom parlamente reči o rozpustení spoločného bloku a vráteniu sa k voľnému účinkovaniu štátov skoro vôbec nepočuť. Väčšmi sa diskutuje napríklad o tom, aký stupeň federalizácie by EÚ mala dosiahnuť. Avšak tzv. superštát s vlastnou vládou, prezidentom a armádou považuje Kukan už za príliš veľa a ani si nemyslí, že to takto bude v budúcnosti fungovať.

Jednotný bankový dohľad však označil za potrebný. Týmto smerom sa bude podľa neho vyvíjať aj otázka rovnakých daňových pravidiel, čo ale Slovensko vždy odmietalo.

TASR/EurActiv