Kukan odkázal Ashtonovej: vyjadrite sa ku kauze uneseného Slováka

Zdroj: EurActiv.sk

Parlament zároveň prijal uznesenie ako reakciu na aktuálnu situáciu v Egypte. „EÚ musí stanoviť jasné pravidlá pomoci. Ak sa Egypt nechce otočiť chrbtom demokratickým reformám a rešpektovaniu ľudských práv a slobôd, musí nasledovať princíp ´niečo za niečo´“. Parlament vyzdvihol aj konkrétne nedostatky: občianska spoločnosť, práva žien a menšín musia byť pri poskytovaní pomoci v centre pozornosti EÚ. Zároveň pripomenul, že európsky balík pomoci na roky 2012-2013 je podmienený rešpektovaním ľudských práv a princípov demokracie.

Zastavte násilie, hlavne na ženách

Napriek tomu, že uznesenia Európskeho parlamentu nie sú právne záväzné, nesú zásadný politický odkaz.

Poslanci vyjadrili hlboké znepokojenie z rastúcej polarity a násilia v egyptskej spoločnosti. Najviac ich znepokojuje násilie páchané na ženách, na účastníčkach protestov a aktivistkách v oblasti práv žien. Poslanci zdôraznili, že páchatelia musia čeliť spravodlivosti a v prípade dokázania viny, byť potrestaní. „Všetky zákony, ktoré umožňujú použitie neobmedzeného násilia polície a bezpečnostných síl namiereného proti civilistom, musia byť zrušené,“ dodali.

Kukan pripomenul Ashtonovej Adama

"Nakoľko som znepokojený vývojom v Egypte, chcel by som záverom využiť túto príležitosť k požiadaniu baronesy Ashtonovej o vyjadrenie sa ku kauze slovenskej občianky pani Azab, ktorá už niekoľko rokov v Egypte neúspešne hľadá svojho uneseného syna," uviedol v rozprave slovenský europoslanec.

Prípad uneseného Adama Azaba, ktorý je známy už od roku 2008, sľuboval vyriešiť aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. O prípade informoval egyptskú stranu, zatiaľ však bez výsledku.

Prípad maloletého Slováka, ktorého zo Slovenska uniesol vlastný otec, riešia aj európske inštitúcie. Na stole ho má už dlhšie obdobie Catherine Asthtonová. Tá mala tlačiť aj na egyptskú diplomaciu, no podobne ako Lajčák, zostala bez úspechu.

Matka Adama tvrdí, že napriek deklarovanej snahe zapojených inštitúcií, kompetentné osoby nerobia všetko pre nájdenie jej syna.

Bez demokracie peniaze nebudú

Europoslanci v rezolúcii uviedli, že „EÚ by mala stopnúť podporu pre Egypt, ak nebude významným spôsobom napredovať v oblasti ľudských práv, demokracie a právneho štátu“. Vyslovili sa aj za zrušenie trestu smrti pre 21 futbalových fanúšikov, ktorí mali účasť na tragédii v Port Said. Zároveň vyzvali na odklad všetkých trestov smrti v Egypte.

Súčasťou zlepšenia pomerov v krajine by malo byť aj navrátenie majetku, ktorý vzal ľuďom bývalý režim. Vrátenie ukradnutého majetku by mohlo priniesť spravodlivosť a vyvodiť zodpovednosť vlády voči egyptskému ľudu. „Bolo by to rovnako významné a symbolické aj pre vzťahy medzi EÚ a Egyptom,“ dodali poslanci.