Laureáti ceny Adreja Sacharovova v Košiciach

Výstava je od piatka inštalovaná vo foyer Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, kde si ju môžu prezrieť študenti aj široká verejnosť. Venovaná je doterajším laureátom ceny za slobodu myslenia, ktorá nesie meno ruského fyzika Andreja Sacharova. Cenu, ktorá je honorovaná sumou 50 tisíc euro, udeľuje každý rok Európsky parlament.

Rozhodnutie o užšom zozname troch finalistov padlo tento rok 9. októbra. Víťaza vybrali lídri politických skupín 26. októbra. Cena bude víťazom odovzdaná počas slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu 12. decembra. Laureátmi sú tentokrát dvaja iránski aktivisti Nasrín Sutúde a Džafar Panahí.

Výstavu otvárali poslanci Európskeho parlamentu z dvoch najväčších politických frakcií Európskeho parlamentu – Monika Smolková (S&D, Smer-SD) a Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH).

Monika Smolková pripomenula, že Európsky parlament bude tento týždeň rokovať o správe o základných právach (spravodajkyňou je Monika Flašíková Beňová, viac info tu), nakoľko „ani my v Európe nedodržiavam vždy ľudské práva.“ Vyzvala k väčšej tolerancii voči imigrantom, ktorí „neprichádzajú proti nám bojovať“. Pri každom z príbehov jednotlivých laureátov ceny sa podľa nej treba pristaviť a zamyslieť.

Europoslanec Miroslav Mikolášik ako člen Podvýboru EP pre ľudské práva a člen Delegácie EP pre vzťahy s Kórejským polostrovom spomenul situáciu v Severnej Kórei, kde sa stále preukázateľne existujú koncentračné tábory, v ktorých je internovaných asi 150 tisíc ľudí. „Je to zároveň jedna z mála krajín, kde je stále možné zomrieť od hladu, pretože ľudia nemajú ani na jednu misku ryže denne“. Pripomenul aj prípad iránskej ženy, ktorá bola odsúdená na smrť ukameňovaním. Rozsudok aj po silnej výzve EP nebol dosiaľ vykonaný, žena však stále ostáva vo väzení.

Sám tiež presadzuje v stanoviskách EP požiadavku, aby EÚ podmieňovala svoje obchodné styky priaznivým vývojom v oblasti ľudských práv v partnerskej krajine.  

Seminár pre knihovníkov

Otvoreniu výstavy predchádzal na pôde Fakulty verejnej správy seminár o vyhľadávaní informácií o EÚ zacielený na knihovníkov, ktorý zorganizovala Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Prenášajúci predstavili možnosti portálov ako je europa.eu alebo služieb európskeho „kníhkupectva“ EU Bookshop ale aj viacero autonómnych zdrojov informácií o EÚ.

Poslanci EP priblížili svoju prácu a niektoré z aktivít v Európskom parlamente. Monika Smolková hovorila aj o možnosti, ktorú má každý europoslanec, usporiadať v priestoroch EP počas roka veľkú prezentáciu na ľubovoľnú tému. Minulý rok to v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom využila na prezentáciu Tokajskej oblasti a Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. V priebehu budúceho roka očakáva v Košiciach návštevu Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj aj predsedu frakcie Socialistov a demokratov Hannesa Swobodu.

Ako členka výboru pre regionálny rozvoj je rada, že aj pri krátenom rozpočte EÚ sa alokácia pre Slovensko na roky 2014-2020 pravdepodobne nezníži, naopak mierne sa zvýši. Súhlasí s Európskou komisiou, že 11 operačných programov, ktoré sme na Slovensku mali v súčasnom rozpočtovom období je priveľa. Zároveň to podľa nej spôsobovalo problémy pri čerpaní a pri koncipovaní výziev. Priority do budúcna budú zamestnanosť, veda a výskum vzdelávanie a životné prostredie.

Poslanec Miroslav Mikolášik súhlasí so znižovaním počtu operačných programov, myslí si však, že operačný program Zdravotníctvo by mal ostať zachovaný. Európska komisia ho radí medzi oblasti, ktoré by už nemali byť oprávnené na čerpanie európskych prostriedkov.

Mikolášik hovoril o návšteve Výboru EP pre regionálny rozvoj na jeho pozvanie vo východných okresoch Slovenska, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji, čo podľa jeho slov pomohlo „rozptýliť občasné pochybnosti o príslušnosti Slovenska a špeciálne jeho východnej časti k západnej kultúre“. Dôkazom je napríklad aj Dóm Sv. Alžbety, postavený v štýle francúzskej gotiky, hovorí.

K diskutovanej téme budúceho európskeho rozpočtu si poslanci myslia, že v kapitole administratíva EÚ sú možné už len malé úspory. Monika Smolková by bola za to, aby sa aspoň počas krízového obdobia prechodne zrušilo presúvanie EP do Štrasburgu. Treba sa podľa nej zamyslieť, či ušetrené prostriedky z trvalého zrušenia sídla EP v alsaskom meste, by boli hodné symboliky, ktorú predstavuje.

Europoslanec Mikolášik zase pripomína, že to nebol Európsky parlament ale Rada, kto zablokoval rokovania o európskom rozpočte na rok 2013.