Le Pen bude predsedať novozvolenému europarlamentu

Článok 11 rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu hovorí, že kým nie je zvolený predseda novozvoleného zhromaždenia, plénu predsedá najstarší poslanec „doyen“. Existuje reálna možnosť, že po júnových voľbách do Európskeho parlamentu to bude 81-ročný francúzsky ultrapravičiar a nacionalista Jean Marie Le Pen.

Táto chronicky známa postava francúzskej a európskej politiky sa môže stať „predsedom na jeden deň“, kým by nebol zvolený riadny predseda EP. Známy je Le Penov výrok, kedy Európsku úniu označil za „súčet slabostí krajín, ktoré ju tvoria“.

Európski socialisti (PES) ako aj skupina Zelených v EP bijú na poplach. Chcú, aby sa spomínané pravidlo o najstaršom poslancovi zmenilo ešte pred voľbami, čím by sa Parlament vyhol podľa nich trápnej situácii.

„Mám obavy z tohto, že ten, kto popiera holokaust, by mohol predsedať inaugurančnej schôdzi Európskeho parlamentu,“ vyhlásil líder PES Martin Schulz. „Je neakceptovateľné, aby túto úlohu zastával niekto, pre koho je Osvienčim ‘detailom v histórii’, starý fašista ako Le Pen,“ cituje Schulza agentúra AFP. Narážal pri tom na Le Penov výrok z roku 1987.

Jeden z dvoch šéfov frakcie Zelených Daniel Cohn-Bendit navrhuje, aby inauguračnej schôdzi predsedal najmladší europoslanec „ako symbol budúcnosti“. Presadiť takúto zmenu ale podľa neho nebude ľahké. Musel by ju najprv schváliť výbor pre ústavné veci a neskôr i celé plénum EP.

Nie všetci sú možnosťou vidieť Le Pena za predsedníckym stolom EP tak vystrašení. Líder liberálov (ALDE) Graham Watson si myslí, že nie je dôvod chovať sa k Le Penovi inak ako k ostatným poslancom, aj keď on osobne „odsudzuje jeho politiku“.  

Jean Marie Le Pen kandiduje v eurovoľbách za Národný front za juhovýchod Francúzska. Možnosť, že by sa kvôli jeho osobe zmenili rokovacie pravidlá pre AFP okomentoval slovami, že EP by sa v takom prípade stal „výsmechom všetkých demokratických zhromaždení“.

„Tento idiotský názor ma ani trochu od dvoch šéfov nemeckých skupín – socialistov a zelených – neprekvapuje. Je presne ako oni. Možno tiež budú hlasovať o uznesení, aby sa Zem prestala otáčať,“ komentoval pre médiá ďalej Le Pen.  

„Európa je vybudovaná z popola nacizmu a nikto nebude chcieť dať Le Penovi takúto poctu,“ cituje britský denník Telegraph nemenovaný zdroj.  

Líder EĽS-ED Joseph Daul sa nechal počuť, že bude najlepšie, ak ho Francúzi jednoducho nezvolia. Inauguračná schôdza Európskeho parlamentu sa bude konať 14. júla 2009.