Lídra eurokandidátky SDKÚ vyberú primárky

Zdroj: TASR

Podpredseda SDKÚ-DS a poslanec NR SR Ivan Štefanec a europoslanec Eduard Kukan sa 15. februára stretnú v straníckych primárkach, ktoré rozhodnú o lídrovi eurokandidátky SDKÚ-DS. Obaja totiž splnili podmienky, aby do súboja mohli ísť.

Štefanca navrhlo bratislavské a košické krajské predsedníctvo a dnes aj Prezídium SDKÚ-DS. Kukan tvrdí, že má podporu prešovského zväzu a zbiera ešte aj podpisy 300 členov. Čas na nominácie uplynie dnes (7.2.).

Štefanec už skôr pre TASR povedal, že času do primárnych volieb, v ktorých môžu tajne hlasovať členovia strany, nie je veľa, ale so straníkmi chce diskutovať. Svojho súpera Eduarda Kukana vníma ako dlhoročného skúseného politika, ktorého si váži. Kukan špeciálnu kampaň medzi členmi SDKÚ-DS robiť nebude. Štefanca vníma veľmi pozitívne.

Eduard Kukan je v súčasnosti vedúcim delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s juhovýchodnou Európou. Okrem západného Balkánu sa ako bývalý viacnásobný minister zahraničných vecí venuje aj vonkajším politikám únie v širšom kontexte.

Ivan Štefanec je podpredsedom a bývalým predsedom výboru NR SR pre európske zálažitosti. Špecializuje sa na ekonomické témy. V roku 2004 bol jedným z kandidátov na slovenského člena Európskej komisie. Nakoniec sa ním stal Ján Figeľ.

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.

Farby Slovenska v EP obhajuje 13 poslancov – Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Eduard Kukan a Peter Šťastný (obidvaja SDKÚ-DS), Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Edit Bauer a Alajos Mészáros (obaja SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).

EurActiv.sk / TASR