Macedónci a Gréci si hľadajú k sebe cestu

Macedónske ministerstvo zahraničných vecí privítalo grécky ochotu posunúť bilaterálne vzťahy situáciu „zásadne vpred“ listom. Ten dostal grécky zástupca ministra zahraničných vecí Dimitris Kourkoulas 6. novembra.

Macedónsky minister zahraničia Nikola Poposki pripomína, že grécky návrh podpísať memorandum ako základ pre vyriešenie otázky názvu krajiny, je reakciou na pôvodnú macedónsku iniciatívu.

Komisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle je v poslednej dobe pod tlakom, aby riešil macedónsko-grécke vzťahy. Z pohľadu Európskej komisie je potrebné prelomiť grécke veto pre macedónske prístupové rokovania a zastabilizovať krajinu kvôli rastúcemu etnickému napätiu.

Komisia odporučila začatie prístupových rokovaní s Macedónskom v decembri 2005. Keby neprišlo grécke veto, Macedónsko mohlo vyjednávania teoreticky už ukončiť. Chorvátsko, začalo prístupové rokovania tiež v  roku 2005 a ukončilo ich minulý rok. Vstup do EÚ je naplánovaný na 1. júla 2013.

Grécko plánuje ambiciózne predsedníctvo

Posun v gréckej pozícii sa objavil len nedávno. Krajina má ambiciózne plány pre západný Balkán počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v prvej polovici roka 2014. S návrhom na spoločné memorandum prišili Gréci 5. októbra.

Európska komisia má plán, podľa ktorého by Skopje mohlo začať prístupové rokovania ešte skôr ako sa nájde konsenzus s Gréckom ohľadne mena. V strategickom dokumente o rozšírení sa hovorí, že riešenie by sa malo nájsť „v rannej fáze prístupových rokovaní“.

V liste Poposki píše: 

"Dúfam, že tiež budete súhlasiť s nedávnym hodnotením Európskej komisie, že rozhodnutie Európskej rady o začatí prístupových rokovaní by prispelo k vytvoreniu podmienok, ktoré môžu viesť k nájdeniu riešenia otázky názvu krajiny pod záštitou Organizácie Spojených národov. "

„Je našim prianím prekonať rozdiely. Bude to prínosom pre obe krajiny a celý región.  Ak začneme od tejto spoločnej vízie, uvítam zámer, ktorý ste naznačili vo Vašom liste, zásadne posunúť dopredu rozhovory o voľbe názvu “ napísal Poposki.

Americký diplomat Matthew Nimetz je špeciálnym prostredníkom Organizácie Spojených národov, ktorý sprostredkováva rozhovory v spore o názov Macedónka medzi Skopje a Aténam.

Podľa indícií by kompromis mal obsahovať „zemepisný kvalifikátor“ vzhľadom k tomu, že Macedónsko je tiež geografickou oblasťou, ktorá prekrýva aj územie Grécka a Bulharska.

Diplomati stále špekulujú, či by označenie „Severné Macedónsko“ alebo „Horné Macedónsko“ mohlo byť prijateľné pre obe strany.

Pokazí to Bulharsko?

Priaznivá diplomatická atmosféra ale naráža na bulharského prezident Plevnelieva, ktorý minulý týždeň eurokomisárovi pre rozšírenie povedal, že Macedónsko nie je pripravené na otvorenie prístupových rokovaní. Prezidentov postoj sa opakoval aj pri rokovaniach komisára na vládnej úrovni

Bulharský predstavitelia obviňujú Skopje z vykrádania histórie Bulharska, manipulácie s historickými faktami, diskriminácie macedónskych občanov s bulharským občianstvom a ohováranie susednej krajiny.

Komisie sa teraz snaží zhodnotiť, akú hrozbu môže predstavovať bulharské veto. V Bulharsku sa budúci rok v lete uskutočnia parlamentné voľby a nekompromisný postoj voči Skopje má podporu väčšiny Bulharov.

Šéf delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s juhovýchodnou Európou Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) pripomína, že vďaka svojim unikátnym skúsenostiam s prístupovými rokovaniami zohráva Bulharsko dôležitú rolu v procese ďalšieho rozširovania na Balkáne.  „Preto pevne verím, že posledné vyjadrenia  bulharských predstaviteľov k otvoreniu rokovaní s Macedónskom nebudú viesť k zásadnej zmene tohto postoja Bulharska.“

„Plne tiež súhlasím s komisárom Fülem, ktorý vidí v otvorení prístupových rokovaní spôsob, zmierňovania možného napätia a tlmenia nacionalistickej rétoriky.“