Macedónsko tvrdohlavo k voľbám

V sobotu 12. apríla sa poslanci macedónskeho parlamentu dohodli na vypísaní predčasných volieb. Návrh opozičnej (albánskej) strany DUI podporili okrem poslancov vládnych strán VMRO a DPMNE aj poslanci albánskej strany DPA. Proti boli sociálni demokrati (SDSM) a liberáli. Návrh na rozpustenie parlamentu podporilo spolu 70 poslancov 120-členného zákonodarného zboru.

Poslanci Európskeho parlamentu varovali pred vypísaním predčasných volieb. „Ak kríza povedie k rozpusteniu parlamentu, bude takmer nemožné zabezpečiť splnenie hodnotiacich kritérií Európskej komisie. Rade by to sťažilo [možnosť] do konca roka stanoviť dátum začatia [prístupových] rokovaní,“ varovali Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda, viceprezidenti parlamentnej frakcie PES.

Macedónski lídri sa však bránia a tvrdia, že predčasné voľby sú jediným východiskom. Premiér Nikola Gruevski verí, že rozhodnutie poslancov zabezpečí pre novú vládu silnejší mandát. Ljubisa Georgievski, hovorca parlamentu v Skopje, odmietol varovania europoslancov a povedal, že predčasné voľby nie sú prekážkou.

Niekoľkomesačná politická kríza v Macedónsku vyvrcholila uplynulý týždeň, keď Grécko vetovalo pozvanie krajiny do NATO na summite v Bukurešti. Namietalo, že jeho sused používa pre pomenovanie svojho štátu rovnaký názov, ako severogrécka provincia.

Spor s Gréckom má dohru aj v EÚ. O hodnotiacej správe Macedónska mali poslanci EP rozhodnúť uplynulý týždeň. Hlasovanie však bolo na žiadosť gréckych poslancov odložené. Žiadali vymazať zo správy zmienku o tom, že Grécko by nemalo blokovať prístupový proces kvôli sporu o pomenovanie krajiny. Do verejnej diskusie zasiahol aj Olli Rehn, komisár pre rozširovanie. Vyzval gréckych lídrov, aby sa viac sústredili na proces reforiem než na spor o meno. Grécky denník Ta Nea uviedol, že Atény preferujú volebné víťazstvo sociálnej demokracie SDSM. Na rozdiel od premiéra Gruevskiho majú členovia SDSM s Grékmi užšie nielen obchodné, ale aj rodinné vzťahy.

Vo všeobecnosti však macedónsku vládu uvrhla do chaosu neschopnosť nájsť širší politický konsenzus v otázke nevyhnutných reforiem a udelenia práv albánskej menšine.

Predčasné voľby v Macedónsku sa uskutočnia 1. júna 2008.