Macedónsko: Z vrážd obvinili radikálnych islamistov

Zdroj: TASR/ AP, Photo: Boris Grdanoski

V dedine Smiljkovci severne od Skopje našli pri jazere 13. apríla telá piatich rybárov. Štyri z obetí boli tínedžeri, alebo mladí ľudia okolo 20 rokov. Piaty muž bol štyridsiatnik.

Ministerka vnútra Gordana Jankulovska uviedla, že počas policajného zásahu 800 policajných príslušníkov na viac než 20 miestach v okolí hlavného mesta bolo zadržaných 20 ľudí. Niektorí z nich sú obvinení z terorizmu, pričom ich motívom malo byť "rozšíriť strach", povedala ministerka Jankulovska. Dodala, že väčšina zo zadržaných sú macedónski občania.

"Niektorí z nich sú nasledovníci radikálneho islamu … a niektorí sú členovia skupiny, ktorá bojovala v Afganistane a Pakistane na strane Talibanu proti jednotkám NATO," povedala Jankulovska na tlačovej konferencii.

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko má približne 175 vojakov, ktorí pôsobili s NATO v Afganistane.  Kvôli sporom so susedným Gréckom ohľadom používania názvu Macedónsko sa doteraz nestalo členom aliancie.

Z podobného dôvodu sa mu ani za 7 rokov nepodarilo začať prístupové rokovania s EÚ, hoci je kandidátom na členstvo EÚ už od roku 2005.  

Macedónsku sa podarilo za masívnej angažovanosti západnej diplomacie vyhnúť občianskej vojne medzi vládnymi silami a etnickými albánskymi guerillami v roku 2001. Podľa Petra Stana, hovorca eurokomisára pre rozšírenie Štefana Füleho musí byť pred začiatkom prístupových rokovaní „plne implementovaná“ Ochridská rámcová dohoda z augusta 2001.

Európsky parlament je integračnému pokroku Macedónska naklonený viac a žiada Radu aby stanovila dátum začiatku rokovaní. "Plne podporujem kľúčový odkaz správy, ktorým je výzva pre Radu, aby stanovila termín pre začatie prístupových rokovaní s Macedónskom bez ďalšieho omeškania. Som presvedčený, že otvorenie rokovaní bude mať pozitívny účinok na ďalšie reformné úsilie v krajine", povedal vtedy predseda delegácie EP pre vzťahy s Juhovýchodnou Európou, slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS)

Väčšina macedónskych Albáncov praktizuje umiernenú formu islamu. Ochridská mierová dohoda im ponúkla väčšie práva a zastúpenie, no tieto dve komunity stále žijú veľmi odlišným životom.

V roku 2002 vtedajšia macedónska vláda vyhlásila, že polícia zabila sedem "mudžahedínskych teroristov", ktorí plánovali útok na západné ambasády v Skopje. Prokuratúra po vyšetrení informovala, že mŕtvi boli ázijskí migranti a ich smrť bola súčasťou plánu vedenia ministerstva vnútra, ktoré si tak chcelo získať sympatie západu po útokoch z 11. septembra.