Maltský premiér je uprostred predsedníctva aj korupčného škandálu

Maltský premiér Joseph Muscat, počas prejavu na zasadnutí Európskeho parlamentu, zdroj: TASR / AP Photo/Jean-Francois Badias

„Je bezprecedentné, aby bol premiér krajiny, ktorá má rotujúce predsedníctvom (v Rade EÚ) formálne vyšetrovaný a napriek tomu odmietal rezignovať,“ uviedol šéf skupiny Európskych ľudovcov (EPP) v Európskom parlamente, Nemec Manfred Weber.

Takýmto stanoviskom reagoval Weber na obvinenia, že manželka maltského premiéra Josepha Muscata, Michelle Muscat, je konečnou majiteľkou off-shorovej spoločnosti Egrant, ktorú založili v Paname.

„Spravodlivosť na Malte sa vzťahuje len na obyčajných ľudí. Pre pár vyvolených neplatí. Tomu hovorím selektívna spravodlivosť,” komentuje Weber situáciu na Malte.

Na Malte totiž nejde len o manželku premiéra, ale o škandál s pochybnými podnikateľskými aktivitami ľudí blízkych Muscatovi väčšieho rozsahu.

Malta a Panama Papers

Jediným ministrom krajiny EÚ, ktorého meno sa objavilo v tzv. Panama Papers, teda uniknutých dátach o majiteľoch off-shorových firiem bol súčasný minister zdravotníctva a energetiky Konrad Mizzi.

Rovnako sa tam našiel aj šéf Muscatovho kabinetu Keith Schembri. Ešte pred Panama Papers o podozrivých finančných linkách písala známa maltská investigatívna novinárka Daphne Caruana Galizia pre denník  The Malta Independent.

Muscat sa vtedy oboch mužov zastal a rovnako teraz odmieta aj obvinenia voči vlastnej rodine.

EPP podporila maltskú opozíciu

Manfred Weber Muscatovi pripomína, že povesť je pre krajinu, ktorej ekonomika stojí na zahraničných firmách kľúčová.

„Malta je členom EÚ a čo je znepokojujúcejšie, momentálne drží rotujúce predsedníctvo EÚ (…) Len jednu vec by som chcel maltskému premiérovi odkázať: reputácia je pre krajinu ako Malta kľúčová a zdá sa, že ste na to zabudli na škodu maltských občanov.“

Poďakoval lídrovi maltskej opozície Simonovi Busuttilovi, ktorého Nacionalistická strana je členom EPP, za „líderstvo“ a za boj proti korupcii.

„Zahraniční investori aspoň vidia, že je tu aj iná Malta, ktorá si cení úprimnosť, integritu a udržateľnosť,“ uviedol Weber.

Demonštrácie

Busuttilovi sa podarilo v hlavnom maltskom meste Valetta zorganizovať niekoľkotisícovú demonštráciu žiadajúcu rezignáciu premiéra.

„Malta je pod svetovým drobnohľadom a v žiadnej krajine nenájdete premiéra, ktorý zostáva vo funkcii, zatiaľ čo ho vyšetrujú. Malta je v stave politickej pohotovosti. Nikdy pred tým Malta nezažila takú korupciu. Škoda na krajine je nevyčísliteľná,“ povedal davu Busuttil.

Busuttil aj Muscat viedli konzultácie o súčasnej situácii s prezidentkou Marie-Louise Coleiro Preca. Tá ale nemá právomoc prinútiť premiéra odstúpiť.