Maňka bráni slovenskú vládu

 

Krátka správa

Na adresu slovenskej vlády sa z pôdy Európskeho parlamentu, ale aj iných európskych politických fór, zniesla v poslednom čase vlna kritiky. Konflikt začal po tom, ako si SMER-SD po víťazstve v parlamentných voľbách vybral za koaličného partnera nacionalistickú SNS, nedávne široko medializované prípady napadnutí a násilia boli interpretované ako prejavy rastúceho extrémizmu proti maďarskej národnostnej menšine.

Vladimír Maňka s takouto interpretáciou nesúhlasí. Počas vystúpenia na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu označil slová vykresľujúce „slovenskú vládu ako subjekt, ktorý podporuje potláčanie práv národnostných menšín“ za neuvážené, „bez poznania skutočnosti“. Upozornil, že policajné vyšetrovanie ukázalo, že spomínané incidenty sa „buď vôbec nestali, alebo nemali národnostný alebo etnický motív“.

V. Maňka tiež svojich kolegov v EP vyzval, aby „svoje slová vážili“. „Veď nepravda a nedorozumenie môžu vyvolať zbytočné napätie a vášne, a to si, dúfam, nikto neželá. Obyvatelia žijúci na národnostne zmiešaných územiach Slovenska sú často zmätení a nerozumejú, o akom napätí niektorí politici a médiá rozprávajú“, uzavrel V. Maňka.