Mimoparlamentné príjmy europoslancov pod drobnohľadom

Podľa tejto správy zárobkové aktivity europoslancov, ktoré vykonávajú mimo svojich verejných funkcií a mimo svojich platov v EP, ročne predstavujú sumu od 5,8 do 18,3 miliónov eur.

Z 13 slovenských europoslancov príjmy z externých činností deklarovalo sedem členov zákonodarného zboru EÚ.

Riaditeľ európskej pobočky TI Carl Dolan spresnil, že viac ako polovica z poslancov 751-členného europarlamentu má mimoparlamentné zárobkové aktivity.

"Je dôležité, aby občania presne vedeli, aké súkromné záujmy poslanci majú popri výkone svojich verejných povinností," upozornil Dolan.

Údaje, na ktoré sa organizácia odvoláva pochádzajú z novej databázy EÚ pre dohľad nad integritou (www.integritywatch.eu). V tejto databáze sa budú po prvýkrát zhromažďovať všetky dostupné informácie o externej činnosti a príjmoch europoslancov.

Podľa týchto údajov 175 europoslancov zarába najmenej 500 eur vďaka externým aktivitám, 12 poslancov však zarobí vyše 10.000 eur mesačne na činnostiach, ktoré nesúvisia s chodom EP. Jeden europoslanec priznal, že má až 68 rôznych vonkajších aktivít.

V správe sa uvádza, že 398 poslancov (53 percent) sa okrem pôsobenia v EP stará o svoje súkromné aktivity. Spoločné mimoparlamentné príjmy týchto poslancov možno vyčísliť sumou od 5,8 milióna eur do 18,3 miliónov eur ročne.

Podľa autorov správy má v súčasnosti najvyššie priznané mimoparlamentné príjmy rumunský europoslanec Daniel Buda, zo skupiny európskych ľudovcov, ktorý je povolaním notár.

Podľa politických skupín májú najvyššie spriemerované mesačné príjmy nezaradení poslanci nasledovaní liberálmi. Najmenej majú poslanci zelených a krajnej ľavice. Najvyšší indikátor mimoparlamentných aktivít a príjmov z nich majú europoslanci z Rakúska, nasledovaní Francúzmi. Najnižšiu hodnotu dosahujú Íri.

Medzi najvyšie zarábajúcich europoslancov tak patria členovia nacionalistického Národného frontu z Francúzska.

Autori správy upozornili, že ťažko označiť, či externé činnosti poslancov EP predstavujú konflikt záujmov, lebo tieto činnosti sú málo transparentné a niektorí poslanci sa k nim ani nepriznávajú. Okrem toho, hoci v databáze bolo zaevidovaných celkom 1210 externých činností, mnohí poslanci svoje bočné aktivity skrývajú za neutrálne opisy ako "poradca", "manažér", "freelancer" alebo pod rôzne skratky, čo sťažuje posúdenie možného konfliktu záujmov.

"Zmysluplné sledovanie konfliktu záujmov je nemožné so súčasným spôsobom vyhlásení o mimoparlamentných aktivitách", upozornil Daniel Freund z európskej pobočky TI. Europarlament by mal podľa jeho slov zlepšiť kontrolu majetkových priznaní, odstrániť prípadné chyby, zúžiť dáta o rozsahu externých príjmov a prinútiť poslancov, aby poskytovali presné, užitočné a aktuálne informácie. Nepravdivé vyhlásenia zo strany europoslancov by malo viesť k ich sankcionovaniu.

EurActiv.sk/TASR