Na trh prídu nové druhy mlieka

Krátka správa

Od začiatku nového roka sa zmenili pravidlá EÚ, ktoré upravujú trh s mliekom. Doteraz platilo, že mlieko mohlo byť označené len ako plnotučné, polotučné či nízkotučné, pričom na obsah tuku v každom z nich sa vzťahovali presné pravidlá.

Ako mlieko sa po novom môžu predávať aj nápoje obsahujúce 1 % tuku, teda viac ako nízkotučné a menej ako polotučné mlieko. Predávať sa bude aj mlieko s 2 % obsahom tuku, čo je viac ako polotučné a menej ako plnotučné mlieko. Podobný koncept s úspechom funguje napríklad v Spojených štátoch amerických. Európska unia schválila nové pravidlá v októbri minulého roka.

Autori zmeny sú presvedčení, že väčšia možnosť voľby povzbudí spotrebiteľov, aby prešli na produkty, ktoré obsahujú menej tuku, ako tie, ktoré bežne konzumujú pri zachovaní podobnej chuti mlieka. Opatrenia tak majú pomôcť v boji proti obezite, ktorá trápi čoraz viac ľudí. Očakáva sa tiež, že zmeny podporia zvýšenú spotrebu mlieka a zvrátia negatívny trend jeho klesajúcej konzumácie najmä u detí. Odborníci tiež pripomínajú, že znížený obsah tuku žiadnym spôsobom neznižuje víživovú hodnotu mlieka.

Takúto zmenu v pravidlách EÚ presadzovala najmä Veľká Británia. Zmeny sa okrem predaja mlieka týkajú aj programu “Školské mlieko”. Stanovila sa jednotná sadzba pomoci (18 eur na 100 kg) mlieka pre všetky kategórie mlieka, ktorá už nezávisí, tak ako predtým, od obsahu tuku.

V interview pre EurActiv.sk slovenský europoslanec Peter Baco (NI) pripomenul, že Slovensko s priemernou spotrebou 275 gramov mlieka na obyvateľa a deň je v EÚ jediný štát so spotrebou pod 300 gramov. „Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je minimálna odporúčaná dávka spotreby mlieka na obyvateľa a deň je 603 gramov. (…) EÚ osobitne podporuje konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov deťmi, lebo pre deti je mlieko obzvlášť prospešné a zároveň sa návykom na konzumáciu mlieka v detstve stávajú jeho trvalými konzumentmi.“