Na Ukrajine (takmer) nič nového

 

Krátka správa

Komisárka pre vonkajšie záležitosti Benita Ferrero-Waldner oznámila, že Brusel chce pokračovať v reformnom programe, zameranom na priblíženie Kyjeva k EÚ. „Veríme, že aj nasledujúca vláda bude chcieť užšie vzťahy s EÚ,“ povedala rakúska komisárka novinárom.

„Našou prioritou bolo uskutočnenie demokratických volieb, a myslím že prezident Viktor Juščenko nás o tom ubezpečil.“

Ferrero-Waldner uviedla, že je jasné, že ukrajinskí politici z oboch pólov politického spektra sú želajú pokračovať v nadväzovaní užších vzťahov s EÚ. Naznačila tiež možnosť uzavretia dohody o voľnom obchode.

Transparentný, slobodný a spravodlivý charakter ukrajinských parlamentných volieb uvítal v mene Skupiny Európskej ľudovej strany -Európskych demokratov aj podpredseda Európskeho parlamentu Jacek Saryusz-Wolski (EĽS-ED). „Demokracia na Ukrajine silnie,“ uviedol. Pri voľbách podľa neho nastal „významný kvalitatívny posunu oproti situácii počas prezidentských volieb pred 15 mesiacmi. Voľba ukrajinských občanov bola tentoraz rešpektovaná.“

„Novelizovaná ukrajinská ústava naznačuje zmenu systému z prezidentskej na parlamentnú demokraciu, čo dáva viac právomocí i zodpovednosti premiérovi. Skupina EĽS-ED preto uznáva význam konštruktívneho budovania koalícií medzi všetkými politickými silami, pre ktoré je na prvom mieste demokracia a európske smerovanie krajiny, vytýčené súčasným prezidentom,“ uviedol europoslanec. „Veríme, že nový ukrajinský parlament zaručí stabilitu a ďalší demokratický vývoj krajiny,“ dodal Saryusz-Wolski.

Na ukrajinských voľbách sa ako pozorovatelia zúčastnila aj pozorovateľská misia, zložená z niekoľkých poslancov EĽS-ED.

Po voľbách 26. marca by sa na čele vládnej koalície mohla vrátiť k moci bývalá premiérka Julia Tymošenková. Predbežné výsledky naznačujú, že najviac – 26,4% hlasov získala Strana regiónov niekdajšieho premiéra Viktora Janukovyča, no partneri z Oranžovej revolúcie Tymošenková (Blok – 23,9%) a Juščenko (Naša Ukrajina – 16,6%) získali spolu viac hlasov, takže by mohli vytvoriť koalíciu. „Jasne sme zvíťazili,“ uviedla Tymošenková podľa agentúry Bloomberg. „Oranžový tím zvíťazil, čo dokazuje, že naša spoločnosť si vybrala stratégiu rozvoja. Urobím všetko pre naše opätovné zjednotenie,“ dodala expremiérka.

Zdroj z Juščenkovho tábora však schladil očakávania rýchleho vytvorenia koalície: „Je logické začať rokovania až po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb. To je stanovisko prezidenta,“ citovala ho agentúra Reuters. Tymošenková a Juščenko sú na nože od kolapsu vlády v septembri 2005, a majú rozdielne názory aj na hospodárske otázky, pričom Tymošenková je všeobecne vnímaná ako väčšia intervencionistka.