Nad bezvízovým stykom pre Balkán visí Damoklov meč

Občania Albánska a Bosny, ktorí vlastnia biometrické pasy, budú môcť cestovať do krajín Schengenského priestoru bez víz. Rozhodli o tom ministri vnútra členských krajín. Opatrenie bude účinné od polovice decembra, čo umožní tamojším obyvateľom cestovať bez komplikácií už počas vianočných sviatkov.

Na západnom Balkáne tak už bude len jediná krajina, ktorej občania pri vstupe do väčšiny krajín EÚ stále potrebujú víza– Kosovo.

Niektoré členské krajiny ako Švédsko, Belgicko a Nemecko pokračujúcu vízovú liberalizáciu pocítili prostredníctvom vlny žiadateľov o azyl, väčšinou Rómov albánskej národnosti z Macedónska či Srbska.  

V snahe vyhnúť sa podobným problémom sa ministri rozhodli zaviesť do procesu vízovej liberalizácie mechanizmus, ktorý sa okrem Albánska a Bosny a Hercegoviny môže týkať aj Macedónska, Srbska a Čiernej Hory, ktorým boli víza zrušené už minulý rok.

Komisia bude môcť, ak to uzná za potrebné, navrhnúť suspendáciu bezvízového cestovania, hneď ako sa vyskytnú problémy. Komisia bude mať za úlohu podrobne monitorovať situáciu  a pravidelne podávať správy Rade a Európskemu parlamentu.

Francúzsko sa nakoniec napriek skorším výhradám proti rušeniu víz nepostavilo. Minister pre imigráciu Eric Besson novinárom povedal, že jeho krajina nemôže poprieť fakt, že Albánsko a Bosna a Hercegovina splnili podmienky ktoré sa od nich žiadali.

Podľa Bessona Francúzsko verí vo vízovú liberalizáciu, upozorňuje ale, že nárast žiadateľov o azyl zo Srbska  a Macedónska nie je udržateľný.

Francúzsko však napriek tomu podľa jeho slov nemôže jednoducho povedať Tirane a Sarajevu: „Pardon, ale musíte zaplatiť za posledné dve krajiny [Srbsko a Macedónsko], ktorým sme zrušili víza pred vami a ktoré nás sklamali“. Minister ale odvoláva na fakt, že bezvízový režim bude suspendovaný ak nastane nežiaduca situácia.

Pozície

"Vítam toto dlho očakávané rozhodnutie a som rád, že po tom, ako Európsky parlament jednoznačne podporil zrušenie vízovej povinnosti pre Albánsko a Bosnu a Hercegovinu, prijali takéto rozhodnutie tiež ministri vnútra členských krajín EÚ“, konštatuje slovenský poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan.  

„Umožnenie slobodného pohybu po Európe jedným z dôležitých krokov, ktoré pomôžu prekonať fyzické a psychologické bariéry v rámci Európy. Verím, že  dnešné rozhodnutie prinesie uľahčenie pri cestovaní najmä pre bežných občanov oboch krajín. Dúfam, že v blízkej budúcnosti budú mat túto možnosť všetci obyvatelia Západného Balkánu."

Člen britskej strany UKIP (Strana nezávislosti Veľkej Británie), europoslanec Gerald Batten tvrdí, že toto rozhodnutie bude znamenať, že do už aj tak imigráciou preľudnenej  Británie príde žiť ešte viac ľudí.

„Keďže bosniansky prezident (Alja) Izetbegovič dal generálnu amnestiu teroristom z Al Káijdy v 90. rokoch“ (20. storočia), v konečnom dôsledku vraj toto rozhodnutie znamená, že islamistickí teroristi budú mať do Británie ľahší prístup. „Pre britských občanov je to veľmi zlá dohoda“, konštatoval.