Nad dohodou s Kanadou visia víza

zdroj: TASR – František Iván

„Nerovnováha vo vízových vzťahoch medzu EÚ a Kanadou významne narušuje vzájomné vzťahy“, priznala počas rozpravy v pléne Európskeho parlamentu komisárka zodpovendá za vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Reagovala tak na otázku skupiny poslancov, ktorých zaujímala odpoveď Komisie na otázku z či problém víz pre občanov spomínaných troch krajín je súčasťou rokovaní o dohode CETA (komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi Kanadou a EÚ).

Kanada udržiava vízovú povinnosť pre občanov Bulharska, Rumunska. Pred dvoma rokmi ich znovu zaviedla aj pre Českú republiku.

Občania z EÚ tvoria najväčšiu skupinu žiadateľov o azyl v Kanade. Práve zvýšený počet žiadateľov z ČR bol oficiálnym dôvodom znovuzavedenia vízovej povinnosti.

Eurokomisárka poslancom povedala, že problém nie je priamo súčasťou bilaterálnych rokovaní  o CETA a dohodu Komisia nevyužíva ako nástrojom nátlaku na Kanadu. Podľa Malmströmoej ale vyjednávači pravidelne otázku otvárajú na okraj obchodných rokovaní, kde pripomínajú, že takýto stav ide proti duchu dohôd ako je CETA.

To, že vízové povinnosti voči Českej republike, Rumunsku a Bulharsku nie sú súčasťou vyjednávaní, potvrdzuje aj europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EĽS), ktorý je ako hlavný spravodajca EP pre obchodné a ekonomické záležitosti medzi EÚ a Kanadou zodpovedný za CETA.  „Kanada si však plne uvedomuje nebezpečenstvo, že táto otázka môže tieto jednania vážne ohroziť. Som veľmi rád, že v posledných mesiacoch Kanada začala robiť opatrenia, ktoré by tuto pre obe strany nepríjemnú situáciu mali vyriešiť ešte v tomto roku."

Kanada podľa eurokomisárky pripravuje zmenu azylovej politiky, ktorá by mala odradiť ľudí od nepodložených žiadostí o azyl. To by malo pomôcť v prípade vízovej povinnosti do Českej republiky.

„Rozhodnutie o Dohode sa zrodilo paradoxne v Prahe v máji 2009. Dnes sme v záverečnom finiši a do konca roka by mala byt úspešné dokončená“, myslí si Šťastný.

Pokiaľ ide o Bulharsko a Rumunsko, tam Kanada čaká aj vstup oboch krajín do Schengenského priestoru, ktoré sa zdržuje z politických dôvodov vo vnúti EÚ.

Pozície

Britský poslanec EP David Campbell (ECR) upozornil, že je výsostným právom Kanady rozhodovať, koho pustí do krajiny. Európanov podľa neho nediskriminuje, pretože rovnaké opatrenia zaviedla aj proti Mexiku, s ktorým zdieľa Severoamerickú zónu voľného obchodu. Pripomína, že Kanada zrušila víza tým krajinám, ktoré boli schopné splniť podmienky, medzi inými aj Slovensku.

Český europoslanec Pavel Poc (SD) má pochybnosti o rovnom prístupe zo strany kanadskej vlády.  „Oficiálne bolo dôvodom veľké množstvo žiadateľov o azyl z Českej republiky. Samozrejme, v kontexte skutočnosti, že potom ďalšie členské krajiny začali Kanadu „zásobovať“ väčším počtom žiadateľov bez akéhokoľvek opatrenia z kanadskej strany nemôžem ignorovať doterajšiu váhavosť a nedôsledný prístup Komisie v tejto veci.

Sú snáď pravdivé fámy o účelovej, neformálnej dohode medzi pani komisárkou a jej kanadským náprotivkom, ktorá má zabrániť tomu, aby boli ďalšie členské štáty vystavené rovnakej diskriminácii ako moja krajina? Ak sa táto situácia urýchlene nevyrieši, nedivil by som sa problémom s ratifikáciou dohody CETA nie len v parlamente Českej republiky.

Český poslanec z rovnakej skupiny (SD) Richard Falbr to ale vidí trochu inak. Podľa neho treba najprv urobiť poriadok doma, aby „nedochádzalo k hromadnému exodu menšinového obyvateľstva, ktoré sa vďaka sociálnej politiky realizovanej v týchto troch krajinách ocitá v neznesiteľných a neriešiteľných životných podmienkach.“