Nadnárodnú európsku kandidátku nechcú ani v Smere-SD

Hand of a person casting a ballot at a polling station during voting. [Európsky parlament]

Poslanci Európskeho parlamentu za SMER-SD odmietajú vytváranie spoločnej európskej kandidátnej listiny, cez ktorú by sa mohla prerozdeliť časť mandátov odchádzajúcich poslancov z Veľkej Británie.

Návrh, o ktorom bude tento týždeň hlasovať Európsky parlament, predpokladá, že sa časť 72 britských mandátov prerozdelí a časť sa obsadí cez tzv. celoeurópsku kandidátku.

Takéto kandidačné listiny by tvorili európske politické strany a boli by na nich rovnaké mená v každej členskej krajine. Inými slovami, EÚ by v tomto prípade fungovala ako jeden volebný obvod. To, kto by sa na celoeurópskej kandidátke ocitol, by si riešili európske strany.

Väčšina členských krajín nie je, na rozdiel od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, priaznicom tohto riešenia. Tvrdia, že by tento systém zvýhodnil ľudnatejšie krajiny. Je  nepravdepdobné, že takýto návrh prejde cez Európsku radu, alebo že by sa stihol zrealizovať včas pred eurovoľbami 2019.

Slovensko dostane jeden mandát navyše

“Vytváranie európskej kandidátky je odklonom od myšlienky priblíženia sa občanom a vytvorí skôr priestor pre obsadenie týchto postov pre veľké krajiny s vyšším počtom voličov,” píšu europoslanci zo strany Smer-SD Monika Beňová, Vladimír Maňka, Monika Smolková a Boris Zala.

Podporujú systém prerozdelenia kresiel medzi jednotlivé členské štáty, “nakoľko ten korešponduje s mandátom, ktorý je daný priamo občanmi jednotlivých členských štátov pre svojich zástupcov v priamych voľbách.”

Pre Slovensko by to znamenalo o jeden mandát navyše.

“Vítame návrh jedného nového mandátu pre Slovenskú republiku, o ktorom budeme tento týždeň na schôdzi EP hlasovať. Slovenská republika tak bude môcť vyslať do EP 14 zástupcov, namiesto doterajších 13.”

Nové prerozdelenie mandátov by vyzeralo nasledovne:

20180131PHT96325-cl [Európsky parlament]

 

Slovenskí europoslanci za SMER-SD hovoria, že zvyšných 46 voľných poslaneckých miest má byť k dispozícii buď novým členským štátom, ktoré k Európskej únii pristúpia v budúcnosti alebo ich treba prerozdeliť medzi súčasné členské krajiny.

Proti nadnárodnej kandidátke vystúpili listom, z utorka 6. februára, všetci poslanci EP zo Slovenska:

List SK poslancov proti spoloc.eur.kandidatke

 

Dzurinda: Celoeurópske kandidátky do europarlamentu by boli mätúce (VIDEO)

MIKULÁŠ DZURINDA vo videorozhovore pre EURACTIV Slovensko priznáva, že dôvodom pre zavedenie celoeurópskych kandidátok, ani pre postavenie spitzenkandidátov nerozumie.