Nadrozmerné kurčatá propagujú eurovoľby v Trnave

Na hlavnej ulici v Trnave umiestnila Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku (IK EP) prvú zo štyroch trojrozmerných inštalácií. Na niekoľko metrov dlhom a vyše metra a pol vysokom podstavci sú nadrozmerné makety vákuovo balených kurčiat. Kým na jednom nie sú žiadne informácie o produkte na druhom má pomyselný spotrebiteľ informácií dostatok, vrátane tej, že pred tepelnou úpravou je potrebné odstrániť obal. Otázka znie: „Koľko informácií o produktoch potrebujeme?“. 

Otázky ochrany spotrebiteľa sú na úrovni EÚ jednou z najdiskutovanejších tém. Do tejto skupiny legislatívy patrí napríklad znižovanie cien za roamingové hovory v EÚ, ako aj to, že ceny za letenky, ktorými sa prezentujú letecké spoločnosti musia byť konečné vrátane všetkých poplatkov. EP sa tiež podieľal na obmedzení reklamného času v televíznom vysielaní a venoval sa aj bezpečnosti hračiek. 

Inštaláciu spolu s europoslancami Milošom Kotercom (PES, SMER) a Petrom Šťastným (EĽS-ED, SDKÚ) odhalil v podnelok aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. Na Hlavnej ulici vystúpila kapela Hudba z Marsu a žiačky Základnej umeleckej školy v Trnave. Ďalšíe inštalácie budú odhalené v Košiciach (30. apríl) kde pôjde o multimediálny „choicebox“, neskôr Bratislave (bezpečnosť) a v Banskej Bystrici (energetika).

Podľa europoslankyne Ireny Belohorskej (HZDS) obstála slovenská delegácie v Európskom parlamente veľmi dobre. Povedala to na občianskom fóre, ktoré rovnaký deň v Trnave pod názvom "Aj ty si Európsky parlament" zorganizovali Informačná kancelária EP, Zastúpenie Európskej komisie v spolupráci s Trnavskou univerzitou. Podľa Belohorskej je veľmi dôležité upraviť filozofiu Parlamentu, ktorá by sa mala „viac venovať ľuďom, ako priemyselným komoditám." Voľný pohyb osôb je podľa nej v únii brzdený nedostatočným a obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Jej kolega, europoslanec Miloš Koterec pripomenul prítomným študentom, že úspech jednotlivca v Európskom parlamente je postavený na dohode a spolupráci s ostatnými členmi EP. Europoslanec Peter Šťastný vypichol ako príklad úspechu slovenských poslancov fakt, že ako Irena Belohorská tak aj on sám sú podpredsedami parlamenteného zhromaždenia EÚ-Latinská Amerika, známeho pod skratkou EUROLAT.

Študenti dostali od riaditeľky odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR infomácie o tom, za akých podmienok môžu voliť v súlade s volebným zákonom. "Ak sa vzdáme práva voliť, vzdáme sa hlasu v tom, ako má vyzerať spoločnosť, v ktorej chceme žiť", povedal na fóre šéfredaktor portálu EurActiv.sk Radovan Geist.  

Na podujatí, kde vystúpili aj riaditeľka Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková-Matisová, profesor Univezity sv. Cyrila a Metoda Ladislav Macháček a pedagóg Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Peter Varga, sa odovzdávali ocenenia za najlepšie bakalárske a diplomové práce a piatich aktívnych diksutérov pozval riaditeľ IK EP Róbert Hajšel na exkurziu Európskeho parlamentu v Bruseli.


Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.