Nemecko: krok za krokom preč od cigarety

Nefajčite, prosím!

Pozadie:

Každoročne sa pokúsi skoncovať s fajčením v Nemecku asi 7,6 milióna ľudí. S minimálnym úspechom – len 3 % všetkých predsavzatí je úspešných, uvádza v článku zo 7. februára denník Frankfurter Allgeimene Zeitung (FAZ).

Pracovná skupina expertov zo 16 nemeckých spolkových krajín sa na zasadnutí v Hannoveri viac ráz zhodla na tom, že fajčenie v priestranstvách škôl, nemocníc, reštaurácií a škôlok by malo byť jednoznačne tabu. V reštauráciách alebo v puboch by mali existovať oddelené priestory pre nefajčiarov.

Krajinskí ministri zdravotníctva by o tejto problematike mali rokovať už 23. februára. Následne by sa mali podľa správ nemeckej agentúry DPA tým 22. marca zaoberať aj krajinskí predsedovia vlád v Berlíne. Spolkové ministerstvo zdravotníctva je obmedzeniam naklonené.

Otázky:

Článok neurológa Magnusa Heiera vo FAZ zo 7. februára analyzuje viaceré aspekty problematiky spoločenského fenoménu fajčenia.

  • V pasci: Návrat k fajčeniu je programovaný po návšteve baru

„50 až 60 % fajčiarov sú skutočne závislý – môžu prestať len s veľkými problémami“, hovorí profesor Anil Batra, prednosta psychiatrickej fakultnej kliniky v Tübingene. Batra vedie na univerzite pracovnú skupinu „Odnaučiť sa fajčiť“, ktorá ošetruje ročne približne 200 pacientov. Úspech: „Na konci 6 týždňovej  terapie abstinuje 80 % pacientov – po roku z nich ostáva bez cigarety 30 %“, informoval Batra. 

  • Závislosť na fajčení nie je v Nemecku choroba

Ani nie každý tretí to dokáže: zdá sa to málo, ale predsa je to dosť v porovnaní s mnohými zmarenými „studenými“ odnaučením sa –  tak nazývajú lekári spontánne rozhodnutia skoncovať s fajčením bez dlhodobejšej prípravy. S odbornou pomocou je to podstatne ľahšie. Kto však v Nemecku hľadá takýto druh pomoci, má smolu: „Vo Veľkej Británii existuje dobre vybudovaný plošný poradenský systém – v Nemecku však neklasifikujú tabakizmus ani ako ochorenie, ktoré je potrebné liečiť“, hovorí Martina Pötschke-Langer, šéfka centra pre kontrolu tabaku WHO v Nemeckom výskumnom centre rakoviny. Podľa jej slov nie je dostupný ani zoznam kvalifikovaných lekárov a ambulancií so skúsenosťami v odvykaní od fajčenia. Najčastejšie pomoc je požadovaná od praktického lekára. Tí však často nemajú skúsenosťami s pacientmi so závislosťami.

WHO odhaduje, že každý druhý fajčiar zomiera na ochorenie, ktoré bolo vyvolané fajčením.  Napriek tomu nie je tabaková závislosť posudzovaná ako ochorenie. Odvykanie od fajčenia sú v nemeckom sociálnom zákonodarstve zaradené pod „preventívne opatrenia“, ktorých úhradu posudzuje osobitne zdravotné poistenie.

To je o to viac nepochopiteľné, ako to, že fajčenie je bez diskusie „najčastejšou hlavnou príčinou vzniku smrteľných ochorení a úmrtí ľudí, dodáva WHO.

  • Nádej v liekoch…

Na trh sa dostali viaceré lieky, ktoré zmierňujú odvykanie a opätovnú túžbu po cigarete. Princíp je jednoduchý: účinná látka sa usadí v mozgu na ten istý receptor, na ktorý sa viaže aj nikotín z cigarety.

Účinok je dvojaký: receptor je stimulovaný aj bez nikotínu – to zmierňuje odvykanie. Takisto je receptor blokovaný a následne pre nikotín nezasiahnuteľný: návrat k fajčeniu nemá stimulujúci efekt.

Výrobcovia najnovšieho lieku uvádzajú, že po 12 týždňoch 44 % fajčiarov ostávalo bez cigarety – s kontrolnej skupiny s placebom ani nie 18 %. Liek je však na predpis a pri polročnej aplikácii stojí okolo 180 eur  a nemecké zdravotné poisťovne ho nepreplácajú.

To sa týka aj nikotínových náplastí, žuvačiek alebo ďalších liekov nasadzovaných na zmierňovanie odvykacích symptómov.

Proti týmto údajom sú odborníci skeptickí, keďže testovanie sa realizuje za ideálnych podmienok. Problematickí pacienti – s chorobami srdcovo-cievneho systému, pľúcnymi ochoreniami alebo psychiatrickými poruchami sú zo štúdií automaticky vylúčení. Lieky by však nemali ostávať jedinou podporou.

  • Recept na úspech: odvykanie zverejniť

V Tübingene podporujú skupinovú terapiu v tzv. „Fajčiarskej ambulancii“, počas ktorej sa stretáva menšia skupina počas 6 týždňov na 90 minútových seansách. Napínavé to začne byť po dvoch týždňoch: určí sa deň poslednej cigarety. Pri ich metóde sa neuplatňuje pomalé odvykanie, ale okamžité skoncovanie s fajčením. Inde zas postupujú redukciou počtu cigariet denne, čo však sa spája s oveľa vyšším rizikom návratu k fajčeniu.

Odborníci s Tübingenu odporúčajú svojim pacientom odvykanie zverejniť: „To zvyšuje tlak na vás samotného – a zaväzuje to rodinu a priateľov, aby vás v tomto podporovali“.

Často reaguje okolie dokonca závistlivo na konzekventnosť ex-fajčiara – prvý úspech. Ten druhý moment sa dostavuje tiež pomerne rýchlo: už po niekoľkých dňoch rastie citeľne fyzická kondícia. Pri silnom fajčení je 8 – 13 % krvného farbiva hemoglobínu blokované oxidom uhoľnatým, takto sa červené krvinky toho zbavia – a kondícia sa zlepšuje. Výsledok je oveľa silnejší ako najprofesionálnejší krvný doping výkonnostného športovca.

  • Pozor: sladké, káva a alkohol sú pasca!

Paralelne sa odporúča aj tréning stravovacích návykov. Pretože skutočne odvykaním si od fajčení začne narastať telesná hmotnosť: „dva – štyri kilogramy je možné tolerovať, potom je to už kritické“, uvádza profesor Batra. Najviac to súvisí s prenesením svojej pozornosti miesto cigariet na niečo sladké. Zbavovanie sa nikotínu súvisí aj telesný výdaj: spaľuje sa menej kalórií – nadbytok sa ukladá ako tuk. Preto musí bývalý fajčiar spotrebovať viacej energie. Šport pôsobí dvojako: spaľuje uhľohydráty a odvádza pozornosť.

Druhou pascou sú alkohol a káva: ide tu o spoločenské stereotypy. Spájanie pitia kávy, či pohára vína, piva s „cigaretkou“ sú silne zažité. Preto vlastne bývalý fajčiar by sa mal zo začiatku vyhýbať aj pitiu alkoholu a kávy. Aj vôľa sa poddá po pár pohároch vína.

  •  Návrat k cigarete: účinok je okamžitý

Návrat k cigarete prichádza rýchlo. Nikotín pôsobí okamžite. Už po 8 sekundách po vdýchnutí sa dostáva krvou do mozgu, viaže sa na receptor a účinkuje – pravdepodobne prostredníctvom vylučovania hormónov šťastia – dopamínov a navodzuje pocit uspokojenia. Cesta látky cez pľúca je oveľa rýchlejšia, ako klasická cesta žalúdkom a črevami. A to je vlastne problém: nakopnutie je okamžité, odvykanie však tomu zodpovedajúco náročné.

Pozície:

Majitelia reštaurácií a hotelov prostredníctvom svojich zväzov varujú, že väčšina z nich nemá finančné prostriedky na vybudovanie oddelených priestorov.

Nemecký zväz hotelových a reštauračných zariadení (DeHoGa) trvá zásadne na dobrovoľnom riešení: „Nechceme obmedziť slobodu podnikania“, uviedla ich tlačová hovorkyňa Stefanie Heckel. Zdravotné riziko, ktoré takto hrozí zákazníkom a pracovníkom v zafajčených priestoroch stavia sa proti „na pôžitok orientovanému odvetviu“.

„Zmätená diskusia o zákaze fajčenia na pracovisku a v gastronómii je absurdná – politika sa neriadi vôľou väčšiny.“ Podľa ankety Centra pre výskum rakoviny si želá viac ako 63 % Nemcov nefajčiarske reštaurácie. „Z dlhodobého hľadiska sa fajčiť odnaučí asi polovica“, uvádza Pötschke-Langer z WHO. Pre mnohých je už však neskoro, aby sa mohli zvrátiť jeho dôsledky.

O prísnych protifajčiarskych opatreniach sa uvažuje aj na Slovensku – v hre je zákaz fajčenia na všetkých verejných priestranstvách a v práci, povinnosť reštauračných zariadení zakázať fajčenie či stavebne oddeliť fajčiarsku zónu, či odstrašujúce obrázky na cigaretových škatuľkách.

“Máme pozitívne skúsenosti hlavne z Írska, kde vôbec neklesli tržby”, povedal pre TV Markíza (3. február 2007) europoslanec Vladimír Maňka (SES).

Prísnejšie opatrenia podporuje aj europoslankyňa Anna Záborská (EPP-ED). ” Je to aj taký psychologický moment, že tí ľudia skutočne to fajčenie obmedzia”, povedala pre TV Markíza na margo “odstrašujúcich” obrázkov znázorňujúcich zdravotné následky fajčenia.