Nevhodná poznámka pobúrila europarlament

Pozadie

Britský konzeravtívny europoslanec Daniel Hannan (EPP-ED) včera v pléne Európskeho parlamentu v Bruseli vyhlásil, že len jeho osobný rešpekt voči predsedovi EP Pötteringovi mu bránia v tom, aby prirovnal návrh na potvrdenie právomoci predsedu európskeho zhromaždenia k Hitlerovmu “Ermächtigungsgesetz” (zmocňovací zákon, ktorým dal Reichstag Hitlerovi zákonodarné právomoci).

Otázky

Daniel Hannan patrí k ku Konzervatívnej strane vo Veľkej Británii a na pôde Európskeho parlamentu presadzoval otázku referenda o Lisabonskej zmluve pri čom využíval procedurálne nástroje na spomalenie jeho práce.

V Európskom parlamente takéto vyjadrenia okamžite vyvolali škandál. Pripovnanie k nacizmu považuje väčšina poslancov EP za jasné prekročenie hraníc. Tým skôr, že v EP je tento týždeň venovaný pamiatke obetiam holokaustu (27. januára je deň spomienky na obete Holokaustu vyhlásený OSN).

Okamžite zakročil aj francúzsky predseda frakcie EPP-ED, ktorý vyhlásil, že sa postará o to, aby bol Hannan vylúčený z EPP-ED. Líder socialistov Martin Schulz vyzval aj britského šéfa konzervatívcov Davida Camerona, aby zvážil ďalšie zotrvanie Hannana vo svojej strane. U britských konzervatívcov sa pritom dávnejšie diskutuje o odchode strany s frakcie EPP-ED.

Incident pripomenul udalosť z pred piatich rokov, kedy vtedajší taliansky premiér Silvio Berlusconi prirovnal Martina Schulza k strážcovi v koncentračnom tábore.

Pozície

„Takéto komentáre sú hanebné, rešpektujem pána Hannana ako člena EP, no jeho dnešné poznámy nie sú zlúčiteľné z hodnotami frakcie EPP-ED. Preto požidam skupinu, aby pristúpila k vylúčeniu pána Hannana,“ vyhlásil predseda skupiny EPP-ED v Európskom parlamente Joseph Daul.

Martin Schultz, predseda frakcie socialistov v EP, uviedol, že Hannanova poznámka bola pre Pötteringa “veľkou urážkou” a reakcia pán Daula, ukazuje, že je to “čestný muž”. “Ľudia ako Hannan nie len že nehovoria za konzervatívcov v Európe, ale nemajú ani žiadnu podporu v EP. Sú úplne izolovaní.“

Podľa Garyho Titleyho, britského labouristického poslaneca v EP, prirovnaním rozhodnutia predsedu EP so zákonom, ktorý dal Hitlerovi neobmedzenú moc a to počas týždňa venovaného spomienke na obete holokaustu, Hannan zneuctil spomienky obetí teroru nazistického režimu.