Nezávislosť Čiernej Hory potvrdená

čierna hora, djukanovič

 

Krátka správa

Štátna referendová komisia Čiernej Hory potvrdila víťazstvo iniciatívy za nezávislosť v referende 21. mája. Podľa predsedu referendovej komisie Františka Lipku účasť voličov dosiahla 86,3% a 55,4% zúčastnených voličov vyjadrilo svoju túžbu po tom, aby sa Čierna Hora po takmer 90 rokoch stala opäť samostatným štátom. EÚ pre úspešné referendum stanovila hranicu 55%.

„Zdá sa, že proces prebehol náležite a k tomu musíme všetkým zablahoželať,“ vyhlásil šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana a zdôraznil, že „je veľmi dôležité, aby výsledok uznali obe strany“.

V niektorých európskych novinách sa objavili špekulácie o tom, že výsledky referenda Javiera Solanu a EÚ až tak nenadchli, pretože budú znamenať ešte väčšiu marginalizáciu Belehradu počas napätých rokovaní o budúcnosti Kosova, a môžu vystupňovať separatizmus na Balkáne i inde.

„Máme svoj štát,“ oznámil premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič. Naznačil, že očakáva, že EÚ čoskoro prijme opatrenia smerujúce k členstvu Čiernej Hory v Únii. „Som presvedčený, že po Bulharsku, Rumunsku a Chorvátsku bude Čierna Hora ďalším krokom EÚ v regióne.“

Kosovský premiér Agim Ceku povedal, že „toto je posledný krok historickej likvidácie Juhoslávie … tento rok pôjde v šľapajach Čiernej Hory aj Kosovo.“

Poradca srbského premiéra Vojislava Koštunicu Alexander Simič vyhlásil, že „to, čo urobili, spĺňa aj najodvážnejšie separatistické scenáre.”

Srbská radikálna strana referendum označila za „nebezpečný a bolestivý krok … a tragédiu.”

Čiernohorské strany, ktoré podporovali štátnu úniu so Srbskom, žiadajú prepočítanie hlasov.

Vedúci pozorovateľskej misie Európskeho parlamentu Jelko Kacin potvrdil, že hlasovanie bolo „slobodné a spravodlivé,“ a že neboli zaznamenané žiadne oficiálne sťažnosti ohľadne výsledkov.

„Loptička je teraz na strane súdu Európskej únie,“ vysvetlil Kacin. „Európska komisia musí najprv obnoviť stabilizačné a asociačné rokovania, najmú preto, že Čierna Hora vždy plnila potrebné kritériá. Po druhé, úlohou Rady a členských štátov je uznať Čiernu Horu ako nový európsky štát, keď sa proces získavania nezávislosti v krajine rozbehne. Nakoniec musia pokračovať dlhodobé politické a ekonomické investície EÚ na Západnom Balkáne, aby sa upevnil dosiahnutý pokrok.“

Predsedníčka Delegácie Európskeho parlamentu v juhovýchodnej Európe Doris Pack (EĽS-ED) uvítala výsledky čiernohorského referenda a odmietla akékoľvek pochybnosti, týkajúce sa výsledku. Podľa jej názoru je rozhodujúce, aby sa Srbsko i Čierna Hora sústredili na plnenie prístupových kritérií pre členstvo v EÚ, a nemrhali svojou energiou na vzájomné spory.

Aj podpredsedovia Socialistickej skupiny v EP (SES) Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda  uvítali výsledok referenda a zdôraznili potrebu konštruktívnych vzťahov medzi oboma krajinami: „Tešíme sa na konštruktívne vzťahy medzi Srbskom a Čiernou Horou, o tie sa musia pričiniť obe strany. Čierna Hora bude potrebovať stabilitu, aby sa vyrovnala s výzvami, ktoré ju čakajú.“

Na úspechu čiernohorského referenda má nemalý podiel aj Slovensko, pretože zvláštnym vyslancom Európskej únie pre Čiernu Horu je slovenský diplomat Miroslav Lajčák a predsedom referendovej komisie bol ďalší Slovák František Lipka.