Nový režim ochrany údajov skomplikuje biznis Facebooku aj Google

zdroj: TASR

Nemecký europoslanec zo strany zelených, Jan Philipp Albrecht, predložil včera návrh správy, ktorá je pozíciou Európskeho parlamentu k novému európskemu režimu ochrany dát. Nariadenie k nemu predložila Európska komisia pred rokom.

Základnou premisou jeho správy je, že ochrana dát je základným právom.

„Ak chcete moje údaje, pýtajte si môj súhlas“, je Albrechtov argument, ktorý uviedol na tlačovom brífingu.

„Výnimky z tohto pravidla by mali byť striktne obmedzená na to, čo je nevyhnutne potrebné“, tvrdí spravodajca  výboru EP pre občianske práva, spravodlivosť a vnútorné veci.

Ak Albrecht nájde podporu medzi ostatnými poslancami a v Rade ministrov, nové európske pravidlá by sa mali vzťahovať na všetky spoločnosti, ktoré spravujú údaje viac ako 500 európskych občanov.

Služby ako Facebook alebo Gmail, ktoré osobné údaje využívajú pre svoj biznis model predávania reklamy, by mali pri súčasnom návrhu veľké problémy a to napriek tomu, že sa odolávajú na všeobecný súhlas užívateľa s podmienkami používania služby.

Priemysel bije na poplach

Povinnosti by zahŕňali aj zahraničné spoločnosti spadajúce do tejto kategórie. Museli by mať na území EÚ zamestnanca zodpovedného za ochranu údajov a museli by spĺnať základnú požiadavku – žiadať o súhlas s použitím osobných údajov.

Priemysel sa k takému návrhu stavia kriticky a spáva pravdepodobne opäť oživí diskusiu medzi USA a EÚ o inter-operabilite systémov.

Albrechtovu správu kritizuje Koalícia priemyslu za ochranu dát, ktorá zastrešuje 15 asociácií, vrátane DigitalEurope a Asociáciu európskych digitálnych médií, za to, že nie je dosť vyvážená.

„Albrecht premeškal príležitosť vybalansovať efektívne záruky v oblasti súkromia s pravidlami ochraňujúcimi biznis – čo sú oboje základné práva vyplývajúce z Charty EÚ,“ uvádza sa v stanovisku skupiny.

 „Do budúcna vyzývame členov Európskeho parlamentu, aby zobrali do úvahy dôležité príspevky z iných výborov, a prichádzali s legislatívou, ktorá udržuje dôveru užívateľov a povzbudzuje inováciu a podnikanie v Európe“, pokračuje stanovisko.

Na konferencii o ochrane osobných údajov, ktorá sa konala 6. decembra v Bruseli, americký veľvyslanec pri EÚ William Kennard varoval Európu, ktorá by sa podľa neho mala zbaviť svojich mylných predstáv a stereotypov a nájsť súlad v regulácii so Spojenými štátmi. To by podľa neho umožnilo vznik interoperabilných systémov ochrany údajov.

Európa podľa neho neuznáva existenciu inak štruktúrovaných systémov ochrany údajov, ktoré však zaručujú rovnako vysoký štandard ich ochrany a vynútenia, ako sa to deje v Spojených štátoch.

Podľa europoslanca sú ale európske pravidlá pokusom EÚ nastaviť globálny štandardy ochrany práv.

„Chceme dodať impulz do globálnych štandardov pre ochranu práv, čo neznamená, že chceme nanucovať nadbytočnú záťaž a som otvorený diskusiám a rokovaniam.“

Obavy o vplyv na malé firmy

Zdroj z prostredia priemyslu, ktorý si neželá byť menovaný pre EurActiv uviedol, že ustanovenia sa dotknú vysoko inovačného trhu s hi-tech aplikáciami, ktorá sú lokalizované zväčša v USA.

„Mnohé z týchto spoločností sú v skutočnosti veľmi malé a musia zaobchádzať s istým kritickým množstvom subjektov a ich údajmi, aby aplikácie vyvinuli.“

„Zvedenie zaťažujúcich administratívnych požiadaviek ich vytlačí z trhu.“

Pozície

Správa predstavuje míľnik v diskusii o ochrane údajov v Európe. Nová regulácia o ochrane údajov má potenciál pomôcť európskym podnikom“, povedala šéfka európskych otázok v spoločnosti Facebook Erika Mann.

„Vítame premyslený prístup spravodajcu v mnohých otázkach. Máme ale obavy z niektorých aspektov správy, ktoré nepodporujú európsky digitálny jednotný trh a realitu inovácií na internete, ktorá má nevyhnutne globálnu povahu a ktorá sa týka dôležitých partnerov, napríklad Spojených štátov. Budeme tieto návrhy detailne študovať v nasledujúcich týždňoch.“