O európskej budúcnosti Albánska sa rokovalo na pôde EP

Na prvé stretnutie Stabilizačného a asociačného parlamentného výboru EÚ–Albánsko (SAPV) prišli okrem zástupcov albánskych vládnych strán aj zástupcovia opozície. Politická situácia v krajine je stále veľmi polarizovaná, pretože opozícia stále obviňuje Demokratickú stranu premiéra Saliho Berishu z volebného podvodu, ktorý sa mal udiať vo všeobecných voľbách v júni minulého roku.  

Opozícia dlho bojkotovala zasadnutia parlamentu, stále sa odmieta zúčastňovať na jeho rokovaní, čo brzdí prijímanie dôležitej legislatívy. Žiada prepočítanie volebných hlasov. Vláda ju zase obvňuje z poškozovania imidžu krajiny v mene vlastných politických cieľov.

Predseda SAPV EÚ-Albánsko, slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS), poďakoval obom stranám za to, že sa zúčastnili rokovaní na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Podľa neho je potrebné nájsť riešenie patovej situácie v rámci demokratických inštitúcií a opozíciu vyzval k plnej účasti na práci legislatívneho zboru. Sústrediť by sa podľa jeho slov mali predovšetkým na budúcnosť Albánska.

Eurokomisár pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle ocenil pokrok, ktorý Tirana zatiaľ dosiahla, zároveň ale vymenoval oblasti, kde Komisia nie je celkom zo súčasným stavom vecí spokojná. Ide o mieru korupcie, organizovaný zločin, stav justície a slobodu médií.

Albánsko stále čaká na rozhodnutie EÚ o zrušení vízovej povinnosti pre jeho občanov pri cestovaní do Schengenu. Tirana sa nedostala do prvej skupiny balkánskych krajín, ktoré sa už bezvízového režimu tešia od decembra minulého roka (Srbsko, Macedónsko a Čierna Hora). Európska komisia aktuálne rieši, čo so zostávajúcimi dvoma krajinami – Bosnou a Hercegovinou a Albánskom.

„Pre albánskych občanov znamaná EÚ slobodu pohybu“, povedal nedávno pre EurActiv.fr hovorca albánskeho ministerstva zahraničných vecí Ralf Gjoni. Podľa neho dokonca občania príliš nerozlišujú medzi procesom vízovej liberalizácie a samotným prístupovým procesom do EÚ. Eurokomisár však dal aj na stretnutí SAPR jasne najavo, že rozhodnutie o zrušení víz bude záležať iba na krokoch, ktoré Albánsko v záujme tejto veci toho podnikne.

Témami rokovania SAPV EÚ–Albánsko, na ktorom sa zúčastnila i albánska ministerka pre integráciu Majlinda Breguová, boli okrem politickej situácie a vízovej liberalizácie ekonomický rozvoj vrátane energetickej politiky a otázka ľudských práv s dôrazom na slobodu médií. "Bohužiaľ kvôli výrazne odlišným pozíciám albánskej vládnej koalície a opozície nebolo možné dospieť ku spoločnému vyhláseniu SAPR EÚ-Albánsko," konštatoval Eduard Kukan.