Odporúčania pre sexuálne a reprodukčné zdravie neprešli

Konzervatívni europoslanci považujú tesné hlasovanie za víťazstvo subsidiarity v citlivej otázke stratégii v oblastí zdravia, prístupu k interrupciám a sexuálnej výchovy.

Správa portugalskej europoslankyne Edite Estrela ani na druhý pokus plénum Európskeho parlamentu s prevahou stredo-pravých poslancov neprekonala. Alternatívne uznesenie skupiny Európskej ľudovej strany (ELS) a skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktoré sa obmedzovalo na konštatovanie porušenia zásady subsidiarity touto správou, získalo 334 hlasov za, 327 proti a 35 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Odmietnutý text spracovával tému sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v kontexte otázky rodovej rovnosti. Formuláciami, ktoré sa pre konzervatívne ladenú časť Európskeho parlamentu stali neakceptovateľné boli najmä

  • odporúčanie členským štátom, aby bolo umelé prerušenie tehotenstva pre ženy dostupné
  • výzva na zavedenie povinnej sexuálnej výchovy pre všetky deti na základných a stredných školách,
  • v rámci tejto sexuálnej výchovy „nediskriminačné informácie a odovzdávať pozitívne názory na homosexuálov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov (LGBTI)“,
  • odstraňovanie prístupu k antikoncepcii pre mladých ľudí

Pozície

„Zamietnutie správy považujem za malý zázrak. Väčšina poslancov tak jasne odmietla zasahovanie do kompetencií členských štátov v otázkach výchovy detí a vykonávania potratov. Zápas o práva nenarodeného dieťaťa a diskusia o definícií rodiny týmto nekončí. Dnešné hlasovanie však ukazuje, že obhajoba prirodzených hodnôt má zmysel,“ uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, KDH).

Zo slovenských europoslancov okrem Anny Záborskej hlasovali za alternatívne uznesenie EPP/ECR Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH), Edit Bauer (EĽS, SMK), Alajos Mészáros (EĽS, SMK), Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS), Peter Šťastný (EĽS, SDKÚ-DS).

Pôvodnú správu podporila napríklad poslankyňa Katarína Neveďalová (S&D, SMER-SD): „Ľutujem, že správa, ktorá poukazovala na potreby vzdelávania a informovanosti mladých ľudí, aby sa rozhodovali zodpovedne, podporovala ženskú rovnosť a suverenitu rozhodovať sa, bola dnes v Európskom parlamente zamietnutá, a to hlavne kvôli zavádzajúcej a demagogickej kampani vedenej krajnou pravicou v Parlamente, aj mimo neho,“ reagovala. 

Okrem nej proti alternatívnemu uzneseniu k správe Estrela hlasovali Monika Flašikova Beňová (S&D, SMER-SD), Vladimír Maňka (S&D, SMER-SD) a Sergej Kozlík (ALDE, ĽS-HZDS).

Jaroslav Paška sa hlasovania (SNS, EFD) zdržal.