Osemnásť fantómových poslancov ostáva v tieni

Zdroj: Flickr: Members of the European Parliament voting on a resolution during Brussels plenary session, 03 December 2008@European Parliament/Pietro Naj-Oleari

Ústavný výbor Európskeho parlamentu sa zišiel v pondelok, 8. februára, a za prítomnosti španielskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Diega López Garrida hovorili o budúcnosti tzv. „fantómových“ poslancov.

Španielsko má z ďalších osemnástich kresiel získať pre seba štyri. Krajina chce vyriešiť otázku ich obsadenia do konca svojho predsedníctva, teda do 30. júna 2010.

López Garrido na otázku britského poslanca Andrewa Duffa, či bude Francúzsko nových poslancov vyberať z Národného zhromaždenia odpovedal, že túto možnosť schválili už zástupcovia EÚ na decembrovom summite EÚ v roku 2008.

V liste z 30. novembra sa francúzsky premiér François Fillon obrátil na Bernarda Accoyera, predsedu Národného zhromaždenia vo Francúzsku a požiadal ho o vymenovanie dvoch nových poslancov „čo možno najskôr“.

Aby sa predišlo straníckym sporom, premiér navrhol poskytnúť jedno kreslo vládnej stredopravej strane UMP a jedno kreslo opozičnej socialistickej strane.

Avšak strana zelených ako aj komunistická strana vo Francúzsku odsúdili túto „politickú maškarádu“ a odmietli predstaviť vlastných kandidátov pre voľbu a spôsobili tak oneskorenie volieb, ktoré mali prebehnúť 13. januára.

Pri svojej návšteve Paríža 2. februára predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek vyzval Francúzsko, aby našlo riešenie a „čo najskôr“ zvolilo svojich ďalších dvoch zástupcov.

„Chceli by sme, aby všetky členské štáty mali rovnaké pravidlá,“ uviedol bez bližších informácií Buzek.

Andrew Duff už varoval, že riešenie, ktoré si Francúzsko zvolilo by mohlo byť napadnuté na Európskom súdnom dvore, pretože porušuje zásadu, že poslanci by mali byť vyberaní z volebných zoznamov do Európskeho parlamentu z júna 2009 a nie menovaní vládami.

„Nie všetci súhlasia s poslednou možnosťou (ktorú zvolilo Francúzsko),“ uviedol poľský poslanec Rafał Trzaskowski, podpredseda výboru pre ústavné záležitosti Európskeho parlamentu. „Poslanci sú presvedčení, že každý by mal mať rovnaké postavenie, a teda byť zvolený vo voľbách do Európskeho parlamentu,“ povedal pre EurActiv.

Podľa Lisabonskej zmluvy by sa rozhodnutia v tejto otázke mali prijať dohodou medzi poslancami Európskeho parlamentu, zástupcami národných parlamentov a zástupcami vlád. „Myslím si však, že niektorí z nás sú pragmatickejší a medzivládna konferencia by mohla na vyriešenie tejto otázky postačovať,“ povedal Trzaskowski.

Rozhodnutie o tom, ako zmeny, ktoré Zmluva zavádza uviesť do praxe bude podrobne rozpracované v správe, ktorú vypracuje výbor pre ústavné záležitosti.

„(V pondelok) sme sa rozhodli, že spravodajcom bude člen Európskej ľudovej strany (EPP), avšak meno ešte nie je známe,“ dodal Trzaskowski.