Osudy laureátov Sacharovovej ceny 1988-2007

Krátka správa

Slávnostné otvorenie výstavy v Prešove sa uskutoční dnes (utorok 4. decembra 2007) o 15:00 v priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity za účasti riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Roberta Hajšela a riaditeľa Univerzitnej knižnice PU Petra Haľka. Výstavu v Liptovskom Mikuláši otvorí riaditeľ IKEP s primátorom mesta Jánom Blcháčom v stredu 5. decembra 2007 o 10:00 v priestoroch výstavnej sieni Posádkového domu armády.

„Cieľom týchto výstav je priblížiť osudy a diela všetkých doterajších držiteľov Sacharovovej ceny, ktorí sa zaslúžili každý svojim vlastným spôsobom o rozvoj slobody myslenia vo svete,“ povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel. Ako dodal, toto ocenenie predstavuje jeden zo spôsobov, akým sa poslanci Európskeho parlamentu snažia celosvetovo podporovať problematiku ľudských práv a upozorňovať na ich porušovanie. Výstavy o laureátoch Sacharovovej ceny potrvajú do konca roka. 

Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia udeľuje každoročne Európsky parlament výnimočným jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré bojujú proti útlaku, netolerancii a nespravodlivosti. Cena sa udeľuje od roku 1988 a v roku 1989 sa jej nositeľom stal aj Alexander Dubček.

Tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny je sudánsky právnik a obhajca ľudských práv Sálíh Mahmúd Usmán, ktorý viac ako dve desaťročia počas občianskej vojny v Sudáne riskoval svoj život, aby poskytoval právnu a lekársku pomoc obetiam konfliktu. Prostredníctvom spolupráce so sudánskou organizáciou proti mučeniu (STOA) zastupoval v súdnych procesoch množstvo ľudí, ktorým boli uprené ľudské práva. Cena mu bude oficiálne odovzdaná počas slávnostného zasadania Európskeho parlamentu 11. decembra 2007 v Štrasburgu.

Súčasťou otvorenia oboch výstav budú vedomostné kvízy pre miestnych študentov týkajúce sa udeľovania Sacharovovej ceny a dodržiavania ľudských práv.  

Účasť zástupcov médií na podujatiach je vítaná.


Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou EP v Bratislave.