Ovocné šťavy budú presnejšie označované

Zdoj: Wikimedia Commons

V ďalšom z prípadov spotrebiteľskej legislatívy sa Európsky parlament zaoberal smernicou o označovaní ovocných džúsov a nektárov. Podľa navrhovanej úpravy už nebude môcť byť zmes jablkového a jahodového džúsu v pomere 9:1 označená za jahodový džús. Výrobca bude musieť kasne uviesť, že ide o zmes jablkového a jahodového džúsu. Nápis „z viacerých druhov ovocia“ na obale bude môcť byť uvedený len na zmesiach obsahujúcich viac ako 3 druhy ovocných štiav.

Čokoľvek označené za ovocný džús nebude môcť v budúcnosti obsahovať sladidlá a cukor. Ak sa produkt vyrába z ovocného pyré a s pridaním vody, môže byť dosladzovaný ale bude predávaný pod označením „nektár“. Snahou legislatívy je aj obmedziť zavádzanie tvrdením na obale „bez pridaného cukru“, v prípade, že šťava obsahuje iné sladidlá.

O ďalšom príklade mätúceho označovania sa v nedávnej diskusii o označovaní potravín hovoril predseda slovenskej Asociácie spotrebiteľov Miloš Lauko. Veľa z produktov, ktoré sa predávajú ako 100 % džúsy podľa neho neuvádzajú, z ktorého lisovania džús pochádza, či je z prvého lisovania plodu, alebo z tzv. „pulp wash“, kedy sa už raz vylisované plody namočia do teplej vody a vylisujú znovu.

Podľa novej európskej regulácie bude môcť byť ako 100 % džús označená len šťava z jedného druhu ovocia. Mnoho z amerických alebo brazílskych produktov predávaných v EÚ pridáva do takýchto štiav kvôli farbe a chuti aj 10 % mandarínkového džúsu.

Europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH) tvrdí, že v situácii, kedy viac ako 80 % džúsov na trhu EÚ pochádza z mimoeurópskych krajín treba podporiť prispôsobenie sa tohto sektoru medzinárodným predpisom a norme Codex Alimentarius.  

Je podľa neho potrebné zadefinovať rozdiel medzi ovocnými šťavami vytlačenými z ovocia a ovocnými šťavami z koncentrátov. „Jednoznačná nomenklatúra pomôže zvlášť citlivým skupinám obyvateľov, akými sú diabetici deti s problémami nadváhy a obezity uskutočniť informované rozhodnutie pri nákupe produktu“, uviedol Mikolášik.

Kompromis o znení smernice víta aj europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH). Upozorňuje však zároveň, že snaha obmedziť dovoz a podporiť domácu výrobu vždy najviac uškodí spotrebiteľom. Preto treba podľa nej zvažovať každú zmenu minimálnych štandardov produktov keďže každá vynútená zmena technológie znamená zdraženie. 

Podporila návrh, aby sa aj koncentrovaná šťava naďalej mohla riediť pitnou vodou. „Ovocné šťavy z koncentrátu vďaka tomu zostanú dostupné aj pre deti z rodín z nižšími príjmami“, povedala Záborská.  

Po schválení smernice Radou budú mať členské štáty 18 mesiacov na jej transpozíciu do národného práva.