Parlament vyzýva na bojkot ceremoniálu OH

V prípade, že čínske úrady neobnovia dialóg s dalajlámom, duchovným vodcom Tibetu žijúcim v exile, predsedníctvo EÚ by sa malo snažiť o jednotný postup všetkých hláv štátov a vlád členských štátov, uvádza sa v dokumente.

Uznesenie EP ostro odsudzuje “brutálny zásah” proti protestujúcim Tibeťanom z minulého mesiaca. Navrhuje, aby tieto udalosti prešetrila OSN.

Dokument síce nie je právne záväzný, predstavuje však ďalší relevantný hlas a zvyšuje tlak na európskych politikov. 785 členný Parlament ho prijal veľkou väčšinou 580 hlasmi, proti bolo len 24 europoslancov. “Pokryteckým, krátkozrakým a nezodpovedným” ho nazval len rumunský socialistický europoslanec Adrian Severin. Problém dokumentu podľa neho spočíva v tom, že nehovorí o porušovaní ľudských práv, ale o práve Tibetu na politickú autonómiu, čo je niečo čo protirečí oficiálnej pozícii EÚ, ktorá podporuje územnú integritu Číny.

Z európskych politických špičiek zatiaľ potvrdili neúčasť na ceremoniáli Gordon Brown, Angela Merkel, poľský prezident Lech Kaczynski spolu s premiérom Donaldom Tuskom a český prezident Václav Klaus. Nicolas Sarkozy bude túto možnosť zvažovať, ak Čína nezačne s dalajlámom rokovať.

Obaja demokratickí kandidáti na prezidentskú nomináciu v USA, Barack Obama a Hillary Clinton, vyzvali Georga Busha aby zvážil augustovú cestu do Pekingu. Obama dodal, že konečné rozhodnutie by malo padnúť bližšie k termínu konania OH.

24. marca sa rozhorela olympíjska pochodeň, ktorá poputuje 20 krajinami kým 8. augusta dorazí do Pekingu na otvárací ceremoniál. V Londýne a Paríži mala pochodeň nemalé problémy s pro-tibetskými demonštrantmi, v Paríži kvôli obavám o bezpečnosť dokonca tri krát zhasla. Pochodeň sa do olympíjskej symboliky dostala až na neslávne známych OH v Berlíne roku 1936.