Petičný výbor EP ešte so slovenským dvojitým občianstvom neskončil

Do vynesenia rozsudku Ústavného súdu SR určite nebude ukončený proces monitorovania a vyšetrovania Slovenskej republiky v petičnom výbore Európskeho parlamentu kvôli úprave dvojitého občianstva, uviedla podľa TASR pre agentúru MTI poslankyňa EP za maďarskú vládnu stranu Fidesz Ágnes Hankissová.

Petičnú sťažnosť na slovenskú právnu úpravu do Európskeho parlamentu podal bývalý predseda Najvyššieho súdu Maďarskej republiky Dr. Zoltán Lomnici.

Petícia žiada európske inštitúcie, aby primäli Slovensko upraviť zákon č. 40/1993 o štátnom občianstve. Ten znemožňuje, aby slovenskí občania maďarskej národnosti prijímali zároveň aj maďarské občianstvo. 

Výbor pre petície (PETI) sa petíciou zaoberal 27. mája 2013. Predsedníčka výboru Erminia Mazzoniová nechala vtedy petičnú sťažnosť voči Slovensku otvorenú s tým, že PETI vyčká na rozhodnutie Ústavného súdu SR o tejto veci.

Slovenský europoslanec za Slovenskú národnú stranu Jaroslav Paška (EFD) na porade koordinátorov výrboru PETI argumentoval proti petícii s odvolaním sa na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) z júna tohto roku, ktorý sa zaoberal sťažnosťou občanov maďarskej národnosti, ktorí po prijatí maďarského štátneho občianstva prišli o to slovenské.

Súd skonštatoval, že nešlo o porušenie práv vyplývajúcich z Dohovoru, kedže prijatie maďarského občianstva bolo dobrovoľným rozhodnutím v čase, keď už bola v platnosti slovenská právna úprava.

SNS po stretnutí koordinátorov výboru PETI, ktorým je aj Paška, informovala, že vyšetrovanie Slovensk je uzavreté, nakoľko sa s jeho argumentáciou stotožnili aj reprezentanti dvoch najsilnejších poslaneckých skupín, Peter Jahr z EPP a Victor Bostinaru z SaD.

Voči tejto interpretácii sa ohradili maďarská poslankyňa Ágnes Hankissová spolu so svojou kolegyňou za Stranu maďarskej koalície, slovenskou europoslankyňou Edit Bauer.  

Hankissová a Bauer zdôraznili, že rozhodnutie o ukončení vyšetrovania môže prijať iba výbor, a nie koordinátori. „Šírenie správy o údajnom zamietnutí petície je len akciou slovenských extrémistických síl,“ uviedli poslankyne v spoločnom vyhlásení.

Tlačová služba EP pre MTI uviedla, že Paška, ktorý je tiež koordinátorom, skutočne navrhol odmietnuť petíciu a prípad uzavrieť, diskusia k tejto téme však nebola. Koordinátori rozhodli iba o tom, že 17. októbra rozhodnú, či petičnú sťažnosť odmietnu.

Podľa tlačovej služby EP koordinátori budú môcť rozhodnúť o konečnom odmietnutí petície v prípade, ak nebude žiadať opak ani jeden poslanec EP. Hankissová a Bauer vo vyhlásení zdôraznili, že urobia všetko pre to, aby otázka slovenského zákona o občianstve nebola zamietnutá.

EurActiv/TASR