Pijeme málo mlieka

Rezort pôdohospodárstva považuje takmer štyridstať kilogramový deficit v konzumácii mlieka a výrobkov z neho za veľmi znepokojivý. “V porovnaní s inými krajinami je to číslo drasticky nízke”, uviedla na tlačovej konferencii ministerka Zdenka Kramplová.

Ministerstvo pôdohospodárstva zvýšenie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov podporuje aj prostredníctvom programu Školské mlieko. Snaha je zapojiť čo najviac škôl. Od roku 2004 je do projektu zapojených 6 mliekarní a v školskom roku 2006/2007 sa do neho zapojilo 820 škôl. Na mlieko na školách okrem samotného žiaka a štátneho rozpočtu prispieva Európska únia. Dotovaných je 0,25 litra na žiaka na deň. 

Základná myšlienka poskytovania pomoci na mlieko a mliečne výrobky pre žiakov je ustanovená v nariadení Rady o spoločnej organizácii trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami. “EÚ osobitne podporuje konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov deťmi, lebo pre deti je mlieko obzvlášť prospešné a zároveň sa návykom na konzumáciu mlieka v detstve stávajú jeho trvalými konzumentmi“, hovorí slovenský poslanec Európskeho parlamentu Peter Baco.  

Za prekvapivé označil znevažovanie významu mlieka vo výžive, ktoré zaznelo aj na Slovensku. „Som tým veľmi prekvapený, pretože nepoznám žiadnu inú krajinu, kde by takáto proti mliečna kampaň bežala. Niet predsa pochýb o tom, že navýšením podpory a zjednodušením režimu školského mlieka prispejeme k ozdraveniu výživy a k boju s obezitou u mládeže”, uviedol.

Človek je jediným tvorom na zemeguli, ktorý aj po odstavení kojenia materským mliekom naďalej mlieko pije, a to ešte k tomu ani nie od človeka, ale od zvieraťa. V primeranom množstve obsahuje mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu, najmä bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.