Politické skupiny v EP si volia lídrov

Foto: www.mmisso.com

Európska ľudová strana (EPP) si za šéfa skupiny v Európskom parlamente drvivou väčšinou opätovne zvolila Francúza Josepha Daula. 225 z 228 hlasujúcich členov skupiny mu odovzdalo svoj hlas. Celkovo bude mať skupina v novom Parlamente 264 členov.

Takmer v rovnakom čase volili predsedu skupiny aj európski socialisti. Podobne zotrvali pri starom známom Martinovi Schulzovi. Víťazstvo Nemca ale už bolo tesnejšie, členovia ho zvolili pomerom hlasov 163 ku 144.

Jedno z deviatich podpredsedníckych kresiel skupiny obsadila slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, ktorá v slovenských eurovoľbách získala najviac preferenčných hlasov. V skupine európskych socialistov a demokratov bude zodpovedná za oblasť "Európa a občania", kam spadajú občianske slobody, menšinové otázky a ústavné veci. Zvyšuje to šance, že sa stane jedným z podpredsedov Európskeho parlamentu, ktorých bude plénum voliť na ustanovujúcej schôdzi 14. júla 2009.

"Je to veľmi príjemná satisfakcia. A to nielen pre mňa, ale aj pre stranu SMER-SD. Je to ocenenie úspechu vo voľbách do europarlamentu. Zároveň je to aj rešpekt, pretože portfólio, ktoré som dostala ako novozvolená podpredsedníčka, je dosť náročné", reaguje Monika Flašíková Beňová pre EurActiv.sk. "Bude sa týkať imigračnej politiky, menšinovej politiky, extrémizmu, ústavných a petičných záležitostí. Získať oficiálne post vo vedení frakcie je politicky veľmi silné posolstvo aj vo vzťahu k strane Smer-SD", uzatvára poslanykňa

Socialisti sa po volebnej porážke rozhodli rozšíriť o delegáciu talianskych liberálov (Demokratická strana). V súvislosti s touto zmenou mení skupina aj svoje meno na Progresívnu alianciu socialistov a demokratov v Európe (PASDE). PASDE má spolu s 21 talianskymi liberálmi 183 členov.

Na čele európskych zelených zostáva ikona Daniel Cohn-Bendit. Predsedníctvo zelených už tradične obsadzujú dvaja, za spolupredsedníčku bola zvolená Rebecca Harms z Nemecka. Vymení Monicu Frassoni, ktorá tentokrát vo voľbách do EP neuspela. Zelení si v novom Parlamente polepšili, majú 53 europoslancov.

  • Predsedovia výborov a delegácií

Podľa počtu zvolených poslancov do Európskeho parlamentu a veľkosti krajín, politické skupiny rozdeľujú pozície podpredsedov, ktorí sú zodpovední za politické portfóliá ako napríklad rozpočet či zahraničné veci. Europoslanci, ktorí prišli do Bruselu po prvýkrát v novej úlohe už svojim politickým skupinám nahlásili o aké posty by mali záujem. Skúsenejší europoslanci a lídri národných delegácií v každej skupine už začali diskrétne konzultácie so šéfmi skupín o predsedníctvach kľúčových výborov a zahraničných delegácií.

Rozdeľovať sa bude aj 14 kresiel podpredsedov Európskeho parlamentu. Hoci ide hlavne o symbolickú úlohu, viceprezidenti často predsedajú plenárnym schôdzam so všetkými právomocami predsedajúceho.

  • Dohoda o predsedovi EP v nedohľadne 

Dohoda o budúcom predsedovi EP, ktorý vystrieda Hans-Gerta Pötteringa zatiaľ nie je. Nový predseda zhromaždenia by mal byť nominovaný na prvej schôdzí 14. júla.  

EPP sa zatiaľ nedohodla, či sa bude snažiť pretlačiť Poliaka Jerzyho Buzeka alebo Taliana Maria Maura. Za socialistov je kandidátom už spomínaný Martin Schulz. Je možné, že sa počas päťročného volebného obdobia zase vystriedajú na predsedníckom poste nominant EPP aj nominant socialistov, tak ako tomu bolo doteraz.

Graham Watson, bývalý líder liberálov v EP, tiež ohlásil svoju kandidatúru na predsedníčku stoličku. Jeho skupina (ALDE) má ale len 80 členov, nie je dosť veľká, aby bola schopná ponúknuť EPP pohodlnú väčšinu.

  • Podporia Barrosa?

Konzultácie prebiehajú aj o podpore pre José Manuela Barrosa. České a švédske predsedníctvo dostali do lídrov EÚ zistiť, či v Parlamente bude možné získať väčšinu v prospech Barrosa. Rozhodnutia politických skupín sú ale sčasti naviazané na nomináciu predsedu Európskeho parlamentu. Zdroj v z prostredia socialistov pre EurActiv uviedol, že ľutuje, že Schulz je stále proti Barrosovi  a vedie skupinu do opozície namiesto toho, aby sa snažil o vytvorenie „veľkej koalície“ podľa nemeckého vzoru.