Povedzte EÚ, čo si o nej myslíte – v Košiciach

Zdroj: http://pagoesdigital.wordpress.com/2009/03/17/exclusive-here-photos-of-the-ep-elections-tri-dimensional-installation/ep-elections-003/

Multimediálne zaradenie je určené na nahrávanie odkazov ľudí. Dá sa do neho vojsť a pripomína volebnú urnu. To najzaujímavejšie, čo sa vnúti na video nahrá sa bude v slučke vysielať z vonkajšej strany choice boxu na plazmovej obrazovke. Najzaujímavešie názory budú otitulkované a zaslané centrálne do Bruselu. Tam ich spracuje a odvysiela televízia Európskeho parlamentu EuroparlTV.  

Box v Košiciach je súčasťou vôbec prvej inštitucionálnej kampane Európskeho parlamentu, ktorá sleduje zvýšeniu účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu. Viac ako na zdôrazňovanie volieb ako občianskej povinnosti sa sústredila na predstavenie eurovolieb ako možnosti voľby medzi rôznymi riešeniami na európskej úrovni. V rámci nej Slovensko zaplavili bilboardy, citylighty a trojrozmerné inštalácie v najväčších mestách. Choice box je však len jeden a Informačná kancelária EP na Slovensku sa ho rozhodla umiestniť práve do Košíc. 

"Za posledných päť rokov máme letenky uvádzané v plných cenách, telefonovanie v zahraničí za lacnejšie ceny, Slovensko dostalo finančnú pomoc od Európskeho parlamentu na odstávku dvoch blokov Jaslovských Bohuníc, dostalo aj pomoc pri odstraňovaní následkov ničivej víchrice vo Vysokých Tatrách," vyratúval v výhody členstva Slovenska v EÚ Košiciach riaditeľ Informačnej kancelárie EP Robert Hajšel.

Inštalácie choice boxu v Košiciach sa zúčastnil europoslanec Ján Hudacký. Podľa neho by Slovensko finančnú krízu prekonávalo omnoho ťažšie, keby sme neboli v EÚ. "Môže sa zdať, že to tam my, poslanci, je nás 14, nemôžeme ovplyvniť. No ovplyvňujeme milióny občanov a legislatívu. Preto by som chcel vyzvať Košičanov, aby prišli voliť 6. júna poslancov do Európskeho parlamentu, lebo môžu tak ovplyvniť aj dianie na Slovensku."

Ako prvý nahral odkaz v choice boxe primátor Košíc František Knapík: "Košice pozdravujú Európsku úniu a želajú si bezpečnú, slobodnú a humánnu Európu."


Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.