Prasacia chrípka „bude zabíjať“, no je vraj na ústupe

Koncom minulého týždňa sa v Luxemburgu stretli ministri zdravotníctva EÚ, aby diskutovali o hrozbe pandémie novej formy chrípky šíriacej sa z Mexika. Robert Madelin, generálny riaditeľ pre zdravotnícku a spotrebiteľskú politiku v Európskej komisii, pre agentúru Reuters povedal, že EÚ očakáva aj smrteľné prípady, ich množstvo sa však nedá odhadnúť.

„Áno, ľudia na to umrú. Otázkou nie je či budú umierať, ale skôr koľko ich umrie. Budú to stovky, tisíce či desaťtisíce?“, povedal Madelin pre Reuters.

„Rozsah pandémie nepoznáme. No Európa je pripravená lepšie, než kedykoľvek predtým.“ Zdôraznil tiež, že vakcína bude v Európe pripravená do sto dní.

V Mexiku prezident Felipe Calderon koncom minulého týždňa oznámil, že sa medzi 1. a 5. májom zastavia všetky činnosti, ktoré nie sú nevyhnutné. Už v nedeľu však minister zdravotníctva informoval, že chrípka je na ústupe. Minister  Cordóva na tlačovej konferencii povedal, že v stredu sa otvoria reštaurácie a iné verejné prevádzky.

Najviac obetí si vyžiadal vírus v Mexiku. Podľa údajov ktoré citovalo BBC zomrelo v dôsledku chrípky pravdepodobne 101 ľudí. Len u 19 sa však zatiaľ podarilo preukázať ako príčinu nový vírus. Počet obetí sa však môže zvýšiť, pretože komisia testuje ešte ďalších ľudí, ktorí v Mexiku nedávno umreli na chrípku.

WHO dnes oznámilo, že jeho laboratóriá identifikovali 985 nakazených v 20 krajinách, z toho 590 v Mexiku a 226 v USA.

Jedinou krajinou s obeťami mimo Mexika sú zatiaľ Spojené štáty. Prípady nového druhu chrípky sa zatiaľ potvrdili aj v Španielsku, Británii, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Izraeli, Kostarike, Kolumbii, Kanade, Taliansku, Írsku, či na Novom Zélande.

Minulý týždeň vyhlásila WHO piaty stupeň varovania, čo znamená vyšší výskyt epidémie, ale zatiaľ len ohraničený prenos z človeka na človeka. Najvyšší šiesty stupeň ohrozenia zatiaľ neplánuje vyhlásiť. Organizácia zároveň prestala používať názov „prasacia chrípka“ a vírus označuje ako „chrípka typu A (H1N1)“. Snaží sa tým zabrániť masovej likvidácii ošípaných. WHO zdôrazňuje, že sa nákaza nešíri konzumáciou bravčového mäsa.

Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS) sa vo svojom vystúpení v EP poďakovala komisárke pre oblasť zdravia Vassiliou za aktívnu a okamžitú reakciu EÚ zároveň však pripomenula, že v dnešnom globalizovanom svete s vysokou migráciou turistov a obyvateľstva nie je miesto, "kde by sa dalo predpokladať, že sa toto ochorenie neobjaví". Infekčné ochorenia podľa nej nemajú hranice a nútia nás k spoločným riešeniam na báze solidarity.

Uviedla, že Slovenská republika je na chrípkovú epidémiu, aj vďaka predchádzajúcej vtáčej chrípke, dostatočne pripravená, keďže disponuje liekom tamiflu o počte 700 000 kusov. Vyzdvihla potrebu informovanosti obyvateľstva a na príklade Egypta, kde bolo vytlčených 300 až 400 tisíc kusov ošípaných poukázala na škody, ktoré môže spôsobiť dezinformácia. V závere vyzvala na solidaritu zameranú na sektor cestovného ruchu a podporu Mexika, kde sa predpokladá zníženie HDP o 4 – 5% oproti súčasnému stavu.

Na následky tradičnej chrípky zomrie každý rok v EÚ 40-tisíc ľudí. Odborníci, ktorí majú skúsenosť s epidémiami SARS či vtáčej chrípky tvrdia, že nový vírus má miernejší priebeh ako spomínané choroby.