Prezident sľubuje spoluprácu s europoslancami a vlajku

Zdroj: TASR

Prvé stretnutie od jeho nástupu sa uskutočnilo včera, 27.10., v Prezidentskom paláci. "Počas rokovania vyjadril želanie, aby stretnutia s europoslancami boli pravidelné, čo všetci prítomní poslanci Európskeho parlamentu privítali," uvádza sa na webe hlavy štátu.

Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) pôsobí v europarlamente od roku 2004, zámer pravidelných stretnutí privítal.

"Stretol sa s nami jedenkrát na začiatku roku 2004 a už potom vôbec," zaspomínal pre TASR na stretnutie s predchádzajúcim prezidentom Gašparovičom. Jednoročnú periodicitu považuje za prijateľnú, keďže, ako poznamenal, s Andrejom Kiskom môžu europoslanci komunikovať aj inak. "Je to vec vkusu, sú krajiny, kde sa hlava štátu stretáva s europoslancami jedenkrát mesačne."

Kiskovo rozhodnutie sa dá podľa europoslanca Richarda Sulíka (SaS) "len" privítať. "Myslím, že ten vzťah bude lepší ako v prípade predošlého prezidenta," skonštatoval po stretnutí. Zámer privítali i ostatní, napríklad aj jeho kolega z europarlamentu Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Stretnutie raz za rok považuje za dostatočné vzhľadom na iné možnosti komunikácie. "Vážim si, že si našiel čas a má záujem vypočuť naše názory."

Hlava štátu europoslancov informovala, že pri najbližšej vhodnej príležitosti vyvesí pred Prezidentským palácom vlajku Európskej únie. Diskutovalo sa aj o prípravách na blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie, ktoré SR prevezme v druhom polroku 2016. Hovorilo sa aj o nízkom záujme o témy EÚ zo strany Slovákov. Ako upozornil Mikolášik, európske nariadenia pritom významne ovplyvňujú pravidlá na Slovensku.

EurActiv.sk