Príjmy rozpočtu EÚ z pokút pôjdu do Afriky a Sýrie

Zdroj: Európsky parlament

Európsky parlament v stredu schválil rozpočet EÚ na rok 2016. Konečná podoba je výsledkom kompromisu s členskými štátmi.

Únia môže budúci rok vstúpiť do finančných záväzkov vo výške 155 miliárd eur a na úhradu platieb splatných v roku 2016 môže použiť 143,9 miliardy eur.

Europoslanca s v rokovaniach snažili o navýšenie prostriedkov na riešenie utečeneckej krízy, podporu malých a stredných podnikov, študentov a výskumného programu EÚ Horizont 2020.

Zvládanie migrácie

Parlament presadil, aby sa všetky dostupné prostriedky v rámci aktuálneho viacročného finančného rámca (VFR) EÚ vyčlenili na opatrenia súvisiace s utečeneckou a migračnou krízou, a to tak v členských štátoch EÚ, ako aj v krajinách, ktoré susedia s ohniskami konfliktov, pred ktorými žiadatelia o azyl utekajú. EP a Rada sa dohodli na navýšení sumy, ktorú pôvodne navrhovala Európska komisia, o 1,6 miliardy eur.

Europoslanci v samostatnom hlasovaní presadili žiadosť voči členským štátom, aby súhlasili s využitím tohtoročných neočakávaných príjmov EÚ v objeme 2,3 miliardy eur, ktoré pochádzajú z pokút za nedodržanie pravidiel hospodárskej súťaže a vyššieho výberu ciel, na financovanie trustových fondov pre Afriku a Sýriu.

Konkurencieschopnosť

Europoslanci presadili dodatočné prostriedky aj na podporu konkurencieschopnosti EÚ, najmä pre malé a stredné podniky (14,3 milióna eur), väčšiu podporu programu Horizont 2020 (184,5 milióna eur) a infraštruktúrnemu Nástroju na prepájanie Európy (150 miliónov eur).

Poslancom sa tiež podarilo presadiť zvýšenie rozpočtu študentského výmenného programu Erasmus+ o 6,6 milióna eur.  Radu a Európsku komisiu presvedčili, aby sa zaviazali k pokračovaniu Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí aj v roku 2016.

Prehodnotenie rozpočtu

Súčasťou dohody medzi inštitúciami EÚ je aj prísľub, že neuhradené faktúry EÚ zostanú na udržateľnej úrovni. Viacero poslancov počas utorkovej rozpravy o rozpočte na rok 2016 poukázalo na potrebu prehodnotiť priority EÚ v oblasti výdavkov, ktoré sú obsiahnuté vo viacročnom finančnom rámci EÚ, a to vzhľadom na okolnosti, ktoré sa od roku 2013, keď bol VFR schválený, zmenili. Parlament plánuje v tejto súvislosti plne využiť revíziu VFR, ktorá je naplánovaná na rok 2016, počas slovenského predsedníctva v EÚ.

Pozície

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD, S&D) bol tieňovým spravodajcom za svoju skupinu k rozpočtu EÚ na rok 2016.

Pokiaľ ide o zamestnanosť a hospodársky rast, nádeje vkladá do Junkcerovho investičného a eurofondov. Nezaplatené záväzky EÚ však vytvárajú negatívny impulz.

Ďalšie riziká prináša podľa Maňku migračná kríza. „O chvíľu môže vyvolať požiadavku, aby sme potrebné financie hľadali na úkor kohéznej politiky. Preto sa niektoré členské štáty musia prestať na svet pozerať egoisticky, aj pre nás všetkých platí záväzok z Rímskych zmlúv – vytvoriť životaschopný systém vlastných zdrojov,“ povedal ešte v októbri v pléne Európskeho parlamentu. Tvrdí, že ak sa únia chce cez rozpočet výrazne priblížiť k tomu, čo obyvatelia Európy potrebujú, príjmová zložka rozpočtu musí byť viac nezávislá.

Pokiaľ ide o výdavky na administratívu, Maňka upozorňuje, že v Európskej komisii a v Európskom parlamente je dnes 104 ľudí plne vyťažených len odpoveďami na otázky, ktoré poslanci Komisii predkladajú. „Stojí to milióny eur ročne. Keby sa každý poslanec správal tak ako tí, ktorí sú na čele štatistík, potrebovali by sme ročne ďalších viac ako 200 miliónov eur len na odpovede Komisie na otázky poslancov.“

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) návrh rozpočtu EÚ na rok 2016 podporil.

"Prioritou Európskej komisie a Európskej ľudovej strany je naštartovanie európskej ekonomiky a zvýšenie zamestnanosti. Takmer polovica budúcoročného rozpočtu (66,58 miliardy eur) pôjde na projekty, ktoré majú za cieľ podporiť zamestnanosť, hospodársky rast a konkurencieschopnosť našich podnikov," konštatoval pre TASR Štefanec.

Za ďalšiu dôležitú oblasť považuje výchovu a vzdelávanie mladých ľudí. Najmä v kontexte toho, že extrémizmus a radikalizmus nachádzajú živnú pôdu vo frustrácii a neinformovanosti. Mladí ľudia podľa neho budú mať teraz viac možností vzdelávať sa a tiež spoznávať iné krajiny ako kedykoľvek predtým aj vďaka tomu, že europarlament presadil vyšší rozpočet na program Erasmus+ takmer o 30 % oproti roku 2015.