Rasmussen: Násilie musí ustúpiť novému prístupu

 

Krátka správa

Podľa predsedu Strany európskych socialistov (SES) Poula Nyrupa Rasmussena musí násilie ustúpiť novému prístupu. Popredný člen Socialistickej skupiny v EP to uviedol vo svojom prejave pred plénom Európskeho parlamentu v Štrasburgu 15. februára 2006. Vyzval k ukončeniu násilných protestov v dôsledku uverejnenia karikatúr proroka Mohameda v dánskych novinách a odmietol úvahy o zrážke civilizácií.

„Nejde o spor medzi náboženstvami či civilizáciami. Sme svedkami ignorantských činov, vyvolávajúcich poníženie a urážky. Tie využili extrémisti na rozpútanie nenávisti a násilia,“ uviedol Rasmussen. Vyzval k novému prístupu k vzťahom medzi EÚ a islamským svetom, v ktorom „pôjdu ruka v ruke sloboda prejavu a vzájomný rešpekt“.

Rasmussen zdôraznil, že „Európa je proti xenofóbii a intolerancii“ a dodal: „Zabudnime na to, čo karikatúry vyvolali. Nedovoľme extrémistom, aby na základe toho rozpútali vlnu násilia.“ „Sloboda prejavu nesmie byť spochybňovaná, žiadnou vládou ani občanom. No sloboda prejavu nefunguje vo vákuu. Musí byť a mala by byť uplatňovaná zodpovedne,“ podčiarkol líder európskych socialistov.

„Nesmieme spochybňovať ani rešpektovanie iných ľudí a náboženstiev. Je to základný element ľudských práv, na ktorých je založená Európa i OSN.“

Rasmussen sa dištancoval od zverejnenia karikatúr, ktoré bolo podľa jeho slov „arogantné a neúctivé“ a „ukázalo totálnu neznalosť islamu“.

Dodal, že „v Európe nechceme prilievať olej do ohňa. Európsky parlament chce vyslať jasný odkaz: Chceme zjednotiť všetky sily v novom a silnejšom dialógu s islamským svetom, založenom na bezpodmienečnom rešpekte – siahajúcom cez hranice a vzťahujúcom sa na všetkých ľudí a náboženstvá.“

„Vieme, že žijeme v globalizovanom svete, čo prináša zvýšenú zodpovednosť. Ďalším krokom musí byť silnejší dialóg, stály, kritický a otvorený,” uzavrel Rasmussen.