Nacionalisti obeťou vlastnej filozofie

Krátka správa

Politickú skupinu Nezávislosť, tradícia a zvrchovanosť (ITS) v stredu (14.11.) oficiálne rozpustili. Stalo sa tak počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Podpredseda Európskeho parlamentu, Edward McMillan-Scott, vzdialený príbuzný Lawrenca z Arábie, dnes oficiálne oznámil rozpustenie skupiny, z dôvodu nedostatočného počtu členov, na čo plénum zareagovalo potleskom.

Tým, že sa poslanci Daniela Buruiana-AproduCristian Stanescu pridali k trom svojim poslaneckým kolegom zo strany Väčšie Rumunsko, ktorí rady ITS opustili pred pár dňami, sa počet poslancov skupiny znížil pod požadovanú hranicu 20 členov a skupina ITS bola podľa čl. 29 rokovacieho poriadku EP oficiálne rozpustená.

Dôvodom, ktorý stál za odchodom rumunských poslancov z frakcie boli vyjadrenia ich talianskej kolegyne Alessandry Mussolini ohľadne „zločinu, ktorý sa stal spôsobom života Rumunov.“ (EurActiv 09/11/07)

Ako sa uvádza v správe  SMEonline/SITA, “po stredajšom rozpustení extrémne pravicovej frakcie ITS v EP sú ohrozené aj snahy SNS vstúpiť po európskych voľbách 2009 do niektorej európskej politickej frakcie. Zakladateľ ITS Jean-Marie Le Pen pred šiestimi mesiacmi pre SITA potvrdil, že majú záujem o spoluprácu so SNS.

Líder liberálnej skupiny (ALDE) Graham Watson komentoval situáciu nasledovne: „Vždy som tejto nacionalistickej skupine predpovedal krátky život. Skôr či neskôr musel ich zdedený radikálny nacionalizmus doviesť toto zoskupenie k zániku.“

„Sú obeťou vlastnej filozofie (…) Iróniu toho, že Alessandra Mussolini zničila súdržnosť nacionalistickej skupiny, pochopia Európania od Bukurešti až do Brindisi.“

Martin Schulz, predseda Socialistickej skupiny, pokračoval v podobnom duchu: „Je dobrou správou že internacionála ultra-nacionalistov už neexistuje a nemôže využívať peniaze daňových poplatníkov na podporu svojej xenofóbie a rasizmu.“

Členovia ITS budú teraz patriť k nezaradeným europoslancom.