Rozpočet EÚ 2007 a nové členské štáty

Krátka správa

Podľa súčasnej verzie rozpočtu by Európska komisia nemohla v roku 2007 prijať žiadnych nových zamestnancov. Osobitne by sa to dotklo práve krajín EÚ-10, keďže nemajú v inštitúciách EÚ dostatočné personálne zastúpenie. Väčšina nových pracovníkov, ktorí mali byť do inštitúcií EÚ prijatí v roku 2007 mala teda pochádzať z nových členských krajín.

Na tento problém upozornili n tlačovej konferencii 29. novembra 2006 europoslanci V. Maňka a L. Rouček (socialisti). V spolupráci s poslancami z ďalších nových členských krajín (EU- 10) sa snažia znížiť bariéry pri zamestnávaní pracovníkov z EÚ-10 v inštitúciách EÚ.

Vladimír Maňka v tejto súvislosti povedal: „Už tretí rok sme riadnymi členmi EÚ, avšak na počte našich pracovníkov v inštitúciách EÚ to nie je dostatočne vidieť. Naši ľudia sú prinajmenšom rovnako kvalitní ako pracovníci z pôvodnej EÚ 15. Našou snahou je, mať proporčne rovnaké zastúpenie ako napr. Taliansko, Francúzsko, či Grécko. Európski sociálni demokrati nás v tejto aktivite podporujú.“