Sacharovova cena: Snowden aj boj proti otroctvu

Zdroj: Európsky parlament

Spolu sedem tohtoročných kandidátov na Sacharovou cenu predstavili oficiálne v Bruseli v pondelok, 16. septembra. Základnou podmienkou zaradenia medzi kandidátov je získanie dostatočnej podpory europoslancov.

Najznámejším menom je Američan Edward Snowden, bývalý kontraktor americkej tajnej služby NSA, ktorý posunul svetovým médiám informácie o sledovacích programoch amerických tajných služieb. Na cenu ho nominovali skupiny Zelených a Európskej zjednotenej ľavice (GUE/NGL).

Zatiaľ najširšiu podporu medzi europoslancami má 16 ročná Malala Jusufzaiová. Jej nomináciu podporili európski ľudovci (EPP), liberáli aj európski socialisti. Pakistanské dievča postrelili do krku príslušníci hnutia Taliban za to, že sa postavila proti snahe obmedziť vzdelávanie dievčat. Mala vtedy 11 rokov.

Lekársku starostlivosť dostala v Británii. Nedávno tam otvárala knižnicu v Birminghame so slovami „Perá a knihy sú zbrane, ktoré porazia terorizmus“.

„Verím, že jediným spôsobom ako dosiahnuť globálny mier je nie len cez vzdelávanie našej mysle, ale aj našich sŕdc a duší“, povedala.

Ďalší finalisti

Podmienky nominácie splnil aj favorit slovenského europoslanca Borisa Zalu, projekt televíznej stanice CNN – „Freedom Project: Ending Modern-Day Slavery". (Projekt slobody: Ukončenie moderného otroctva).

Nástrojmi globálneho média a investigatívnymi reportážami odkrýva CNN od roku 2011 prípady moderného otroctva po celom svete. Odhady hovoria, že jeho obeťami je populácie veľkosti populácie Beneluxu (20 až 30) miliónov ľudí. Projekt sa snaží upozorniť divákov na to, že s obeťami moderného otroctva sa môžu stretávať  a prijímať od nich služby alebo tovary denne bez z toho, aby o tom vedeli. V USA už výsledky projektu viedli k zmene legislatívy.

Ide o jednu z najrýchlejšie rastúcich kriminálnych aktivít globálne.

Nomináciu pretláčal vo vlastnej politickej skupine Socialistov a demokratov europoslanec Boris Zala viac ako rok. Nedávno zorganizoval seminár, kde projekt predstavil šéf editor CNN.

„Sociálni demokrati, keďže nemajú väčšinu v parlamente hrajú stále hru EPP. Ale EPP ma podľa mňa iné priority, predovšetkým politickú agendu a disidentov z vybraných krajín“, hovorí Zala, pričom dodáva, že to nie je vždy chyba. „Napríklad pred 2 rokmi som podporil a pomohol presadiť cenu pre mladých predstaviteľov Arabskej jari“.

Napriek tomu si myslí, že sociálni demokrati by sa mali sústrediť na témy, ktoré sú pre nás typické a zanedbávané, medzi nimi aj otroctvo, detská práca, obchodovanie s ľuďmi, zneužívanie žien, zmrzačovanie detí na žobranie, obchodovanie s organmi a podobne.

Nejde podľa neho vôbec o okrajovú záležitosť. „Nikdy v dejinách nebolo zotročených viac ľudí ako v 21. storočí, pričom mám na mysli klasické formy otroctva, nie vykorisťovanie.“

„V podstate je to zároveň boj proti feudálnym vzťahom osobných závislosti a úplného podriadenia človeka mocenským vzťahom navyše založeným na násilí. Doteraz sa zápas proti otroctvu stále chápal len ako prenasledovanie kriminálnych skutkov. Ale to je málo“, hovorí europoslanec.

Medzi užším výberom kandidátov na Sacharovovu cenu sa ocitli dvaja etiópski novinári Reeyot Alemu a Eskinder Nega. Obaja čelia obvineniu z terorizmu za uverejnenie článkov kritizujúcich etiópsku vládu.

Objavila sa aj meno ruského oligarchu Michaila Chodorkovského. Jeho trest za daňové podvody, ktorý ruské súdy nedávno predĺžili do roku 2017, mnohí považujú za politicky motivovaný. Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International ho považuje za väzňa svedomia.

Druhýkrát sa medzi nominovanými objavuje Ales Bialatski, spolu s Eduardom Lobauaom and Mykolom Statkevichom ako predstavitelia politických väzňov v Bielorusku. Zatkli ich v roku 2010 po znovuzvolení Alexandra Lukašenka, voľby totiž označili za zmanipulované. Bialatski sa tiež minulý rok objavil medzi kandidátmi na Nobelovu cenu mieru. Tú napokon získala EÚ.

Europoslanci posunuli do užšieho výberu aj protestujúcich v Turecku, konkrétne tzv. protest „stojaceho muža“. Túto formu protestu v istanbulskom parku prvýkrát použil 34-ročný tanečník Erdem Gündüz. S rukami vo vrecku stál celé hodiny. Neskôr sa k nemu pridali stovky ľudí protestovať proti policajnej brutalite.