Sacharovovu cenu má Milinkievič

Krátka správa

Cenu Andreja Sacharova udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 v snahe oceniť výsledky, dosiahnuté v oblasti ľudských práv, ochrany menšín, presadzovania medzinárodnej spolupráce, rozvoja demokracie a dodržiavania zákonov.

Kandidátov nominujú politické skupiny v EP a poslanci. Troch finalistov z nich následne vyberá Výbor pre zahraničné veci, víťaza určuje Konferencia predsedov. Cenu, ktorou je diplom a šek v hodnotne 50 000 eur, oficiálne odovzdáva predseda Parlamentu na decembrovom plenárnom zasadnutí Parlamentu.

Tohto roku dostal cenu Alexander Milinkievič, vodca bieloruskej opozície proti režimu prezidenta Lukašenka. Do poslednej chvíle nebolo jasné, či si bude môcť prevziať cenu do Štrasburgu osobne, bol totiž dva krát zatknutý. Nakoniec mu cestu povolili, 50 000 eur venuje bieloruským disidentom.

Milinkievič pri preberaní zdôraznil potrebu kontaktov, aby ľudia v EÚ vedeli, čo sa v Bielorusku deje. To podľa neho môžu sprostredkovať iba tí, ktorí sami žili v diktatúre – čo je aj historická skúsenosť Slovenska.

Slovenskí europoslanci sú za. Irena Belohorská (NA, Slovensko ) pre STV povedala, že je dôležité, aby Bielorusi, ktorí túžia po demokracii, cítili priamu podporu Európskej únie. „Všetkých štrnásť slovenských poslancov podá pomocnú ruku Bielorusku.“

Podľa Anny Záborskej (EPP-ED) by sme sa nemali na Sacharovovu cenu pozerať „len ako na nejaký vznešený symbol. Je to len kameň na vrchole obrovskej hory zahraničnej pomoci Európskej únie. Táto hora vznikla navŕšením miliárd eur, ktoré únia každoročne použije na pomoc v krízových oblastiach celého sveta. Je to najvyššia hora svojho druhu, pretože Európska únia už v oblasti pomoci rozvojovým krajinám predstihla aj Spojené štáty americké.“

Podľa nej cena súvisí so slobodou myslenia. „Pre mňa sú to dve strany jednej mince. Sacharovova cena vyzdvihuje jednotlivcov. Príbehy jej nositeľov nám hovoria veľa o schopnosti každého z nás meniť politiku a dejiny. Rozvojová pomoc EU posilňuje v ťažko skúšaných národoch nádej, že nie sú sami. Že ak vykročia správnym smerom, je tu niekto, kto im chce na tejto ceste pomôcť.“ Udelenie ceny Milinkievičovi je podľa nej „dobrá voľba“.