Schulz odsúdil extrémistické prejavy v Maďarsku

Krátka správa

Oslavy 51. výročia revolúcie z roku 1958 poznamenali masívne demonštrácie proti socialistickej vláde maďarského premiéra Gyurcsánya, organizované opozičným Fideszom. Pravicových extrémistov musela pacifikovať polícia vodnými delami a slzotvorným plynom. 21. októbra zložilo prísahu ďalších 600 členov Maďarskej gardy.

Predseda druhej najsilnejšej politickej skupiny v EP Martin Schulz na včerajšom zasadnutí politickej skupiny sociálno-demokratických strán ostro odsúdil posledné udalosti v Maďarsku v súvislosti s prísahou ďalších členov Maďarskej gardy. Poslanci slovenskej delegacie vo frakcii PES tejto postoj podporili, zároveň poukázali na to, že akékoľvek extrémistické prejavy v dnešnej Európe sú neprijateľné.

Na včerajšom plenárnom zasadnutí zaroveň Schulz odsúdil fašistické a antisemitské prejavy počas uplynulých demonštrácií v Maďarsku.

Uviedol, že v dnešnej dobe je bežné, ak sa konajú v európskych hlavných mestách demonštrácie, a niekedy aj násilné. Udalosti z posledných dní v Budapešti však podľa neho nadobudli úplne iný charakter, pričom tým mieril najmä na urážlivé slová adresované maďarskému premiérovi, ktoré prirovnal k fašistickému spôsobu osočovania. Uviedol, že „môžeme byť za, alebo proti premiérovi Gyurcsániymu, čo ale povolené nesmie byť, aby premiér v štáte EÚ bol hanlivo označený za špinavého Žida“, dodal.

Irena Belohorská označila pasívny prístup Maďarskej vlády, ktorá stále toleruje zákonnosť tejto extrémistickej organizácie za znepokojujúci. Európsky parlament, podľa nej nemôže v tomto smere zostať pasívny a musí zabrániť rozšíreniu takýchto extrémistických násilných spolkov aj do iných štátov v Európe.