SDKÚ-DS dopĺňalo kandidátku do europarlamentu

Zdroj: eduardkukan.eu

Po tom, čo SDKÚ-DS rozhodla o svojom volebnom lídrov, ktorým sa stal Ivan Štefanec pred Eduardom Kukanom, ostalo otáznych ďalších 11 miest a ich poradie.

Oficiálne výsledky sobotných primárnych volieb členov SDKÚ-DS ešte musí overiť prezídium strany.

"V zmysle primárkového poriadku musí výsledky primárnych volieb overiť prezídium strany. Výsledky SDKÚ-DS zverejní v priebehu týždňa," povedala Zvončenková.

Podľa informácií TASR sa na druhé miesto za Ivanom Štefancom prebojoval europoslanec Eduard Kukan, na treťom mieste figuruje meno živnostníka a riaditeľa Ústrednej kancelárie SDKÚ-DS Milana Romana. Štvrtá v poradí by mala byť bývalá poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS, advokátka Katarína Cibulková, matka známej tenistky Dominiky Cibulkovej.

Piaty by mal byť lekár a primátor, exposlanec Alexander Slafkovský, šiesty manažér a politológ Peter Húska a na siedmom mieste by sa malo nachádzať meno herca a divadelníka Jána Grešša.

Čo sa týka nominácií, Prezídium SDKÚ-DS do straníckych primárok nominovalo Eduarda Kukana, nasledovala Katarína Cibulková, dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského (EBF UK) Ľubomír Batka a riaditeľ odboru komunikácie Bratislavského samosprávneho kraja Peter Húska.

Ďalšie nominácie predložili krajské predsedníctva SDKÚ-DS. Kandidovali Milan Roman (Trnavský regionálny zväz), Ján Grešo (Nitriansky), Alexander Slafkovský (Žilinský), Zita Pleštinská (Prešovský), Marek Vargovčák a Jarmila Tkáčová za Košický, Adela Maxonová za Trenčiansky a Katarína Čižmárová za Banskobystrický regionálny zväz. O konečnom poradí všetkých nominovaných rozhodli členovia strany hlasovaním v soboru 8. marca, oficiálne výsledky budú známe v priebehu najbližších dní.

Štefanca si straníci vybrali za lídra už 15. februára. V primárnych voľbách so ziskom 58,2 percenta hlasov vtedy porazil Kukana.

Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V predchádzajúcich, v roku 2009, dosiahla SDKÚ-DS volebný zisk 16,98 percenta (140.426 hlasov) a obsadila dva mandáty v europarlamente. Okrem Kukana si miesto vybojoval aj bývalý hokejový reprezentant Peter Šťastný. Ten už viac kandidovať nechce.

 EurActiv.sk/TASR