Šéfa novej konzervatívnej frakcie v EP dobieha minulosť

Pozadie

Michala Kaminskeho z poľskej strany Právo a spravodlivosť vynieslo na post šéfa novej skupiny v Európskom parlamente (Európski konzervatívci a reformisti) to, že neuspel pri voľbe na miesto podpredsedu Európskeho parlamentu.

V skupine, ktorá združuje britskú Konzervatívnu stranu, českú ODS, poľskú PiS a niekoľko menších národných delegácií, sa pred prvou schôdzou dohodli, že Kaminski bude ich kandidátom na post podpredsedu EP a toryovec Timothy Kirkhope bude predsedať skupine.

Tieto plány nabúral konzervatívny poslanec Edward McMillan-Scott, ktorý napriek jasným inštrukciám svojej strany zozbieral dodatok podpisov pod svoju kandidatúru a bol zvolený za podpredsedu EP namiesto Kaminského.

Preto boli britskí konzervatívci nútení pod tlakom uvoľniť aspoň post šéfa skupiny Poliakom, ktorí majú početnú delegáciu a podľa niektorých informácii hrozili odchodom zo skupiny.

„Som na to hrdý, pretože som nikdy ani len nesníval o tom, že budem šéfom dôležitej politickej skupiny v Európskom parlamente“, povedal Michal Kaminski poľskému rádiu.

Otázky

V rámci boja o posty v EP McMillan-Scott v súvislosti s Kaminskym povedal, že má problém s tým, že Kaminski bol zamlada tri roky členom nacionalistickej, krajne pravicovej strany Národné obrodenie Poľska. O nej McMillan pre BBC povedal, že je  „homofóbna, rasistická, antisemitická – používajú nacistický pozdrav a sú v spojení s Britskou národnou stranou cez Európsky národný front – je to mimoriadne nepríjemná organizácia“, povedal McMillan Scott na margo NOP.  

Kaminski sa proti tomu ohradil. Tvrdí, že NOP sa radikalizovala dávno po tom, čo ju opustil. Zvažuje proti britskému konzervatívcovi právne kroky. „Nikdy v minulosti proti mne nikto nevzniesol takéto obvinenia a cítim sa mimoriadne urazený tým, čo povedal… Nebudem akceptovať pokusy pošpiniť moje meno v tomto parlamente. Každý, kto ma pozná, vie, že je to nezmysel. Nikdy som neurobil nič neprimerané“. Ako povedal pre portál theparliament.com, ak Brit ešte raz zopakuje verejne svoje obvinenia, je pripravený ho zažalovať.

McMillan-Scott však nie je jediný, kto má s Kamiskym problém. Britská tlač informovala, že jedna z najrešpektovanejších osobností židovskej komunity v Británii, londýnsky rabín Barry Marcus, vyzval šéfa konzervatívcov Davida Camerona, aby prerušil svoje kontakty s Kaminskym.

Rabín, ktorý sa zaoberá osudom Židov v poľskom meste Jedwabne počas druhej svetovej vojny, tvrdí, že Kaminski bol ako miestny poslanec súčasťou iniciatívy proti oficiálnemu ospravedlneniu sa Poľska za masaker 1 600 Židov v Jedwabnom pri príležitosti 60. výročia pogromu v roku 2001.

„Hoci je osoba ako on vo svojej funkcii na základe demokratického postupu, je to znepokojujúce“, povedal rabín britskému denníku Observer.

Ako píše denník Guardian, historický výskum v posledných rokoch ukázal, že miestne obyvateľstvo v Jedwabnom sa spolu s nemeckými vojakmi podieľalo na pogrome proti tamojšej židovskej populácii v roku 1941. Na spomienke v roku 2001 vtedajší poľský prezident Alexander Kwasniewski vyzval, aby sa krajina konfrontovala so svojou minulosťou a oficiálne sa Židom ospravedlnil. Niektorí obyvatelia v Jedwabnom nesúhlasili s touto iniciatívou tvrdiac, že to boli Nemci, ktorí majú vtedajšie udalosti na svedomí.

Michal Kaminski to dnes ale odmieta a tvrdí, že nebol proti tomu, aby sa Poľsko ospravedlnilo. „Jediná vec, čo som vtedy povedal, bola, že by sme mali potrestať zločincov ale nie brať na zodpovednosť celý poľský národ. Bol som za ospravedlnenie“, cituje nového šéfa poslancov združených v ECR Guardian.