Skupina európskych konzervatívcov vraj čelí rozpadu

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Mnohí kritizovali odchod od EĽS ako odklon od mainstreamu etablovaných strán ako sú tie Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho a spolčenie sa s extrémistami. Cameron sa tak – v prípade, že by sa stal budúcim britským premiérom – pripravil o možnosť rokovať s týmito lídrami na pred-summitových stretnutiach hláv štátov európskych politických rodín, kde sa koordinujú pozície. Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov nemá vo vláde nikoho, pripomína McMillan-Scott.

„Cameronovou chybou nebolo len spolčovanie sa s extrémistami ale aj spoliehať sa na fragmentovaných a nestabilných východo- a stredo-európskych spojencov“, uvádza v komentári pre britský denník Guardian.  

Píše v ňom o homofóbii a antisemitizme predsedu ECR Michala Kaminského z poľskej PiS, proti ktorému vyhral boj o kreslo podpredsedu EP. Za to McMillana-Scotta vylúčili z radov britských konzervatívcov, keďže išiel so svojou kandidatúrou proti inštrukciám strany.

Podpredseda EP v texte uvádza, že nahradenie Mirka Topolánka proeurópskejším Petrom Nečasom na čele ODS, by mohlo viesť k tomu, že českí občianski demokrati frakciu opustia a vrátia a do EĽS, možno ešte pred tohtomesačnými voľbami v ČR. McMillan-Scott tiež tvrdí, že má informácie z prostredia krajne-pravicovej talianskej regionálnej strany Liga Severu, že sa ich toryovci snažia pretiahnuť zo skupiny Európa slobody a demokracie (EDF) do ECR. Cameronovej frakcii sa totiž ľahko môže stať, že sa odchodom viacerých členov prestane plniť podmienky na to, aby vôbec bola riadnou skupinou v EP a požívala s tým spojené výhody. 

Legislatíva, ktorá je pre Britániu životne dôležitá, napríklad pre londýnsku City (finančná regulácia), či v oblasti poľnohospodárskej politiky sa budú spolurozhodovať aj v Európskom parlamente, kde sa toryovci dobrovoľne pripravili o vplyv členstva v najväčšej frakcii, argumentuje ďalej v Guardiane McMillan-Scott. Navyše, mnoho z vecí, ktoré Cameron sľubuje v oblasti európskej politiky, zmeny, ktoré navrhuje, vyžadujú jednomyseľnosť 27 členských štátov.

Dodáva, že kritika Cameronovej aliancie v ECR v relevantnej európskej a britskej tlači nepochádza (len) od ľavicových komentátorov, ako sa snaží prezentovať ich tlačové oddelenie.