Slovák obeťou britských úradov

Slovenská eurposlankyňa zo skupiny nezaradených, Irena Belohorská, hovorila v pléne EP o údajne xenofóbnom a hanlivom správaní britskej polície voči slovenskému občanovi, istému Andrejovi Kmecovi, ktorý legálne pracuje vo Veľkej Británii. “Náš občan o 4 dni prekročil lehotu na preregistrovanie svojho vozidla, pričom za tento priestupok mu britská polícia hrozí zničením jeho vozidla”, informovala svojich kolegov v Európskom parlamente Irena Belohorská.

Britská polícia podľa slov Belohorskej postupovala neprimerane, využívajúc pasívnu znalosť anglického jazyka slovenského občana. “Svojvoľné zadržiavanie dokladov od vozidla, poskytnutie zdrapu papiera vytrhnutého z novín namiesto oficiálneho dokladu o odňatí vozidla, nerešpektovanie našich dokladov ako napríklad platnej karty o Európskom poistení či slovenského splnomocnenia, ktoré britské úrady takisto odmietli akceptovať” boli podľa nej “vážnymi prešľapmi britských orgánov”.

Lehota na vrátenie vozidla slovenskému občanovi uplynula 3. júna, a napriek tomu, že úrady dostali všetky požadované doklady, auto nebolo vrátené a ani nie je jasné, či bolo napokon zničené, doplnila informácie poslankyňa.

Belohorská poďakovala britskému europoslancovi Chrisovi Daviesovi zo skupiny ALDE za jeho pomoc pri prešetrovaní kauzy, ako aj ostatným europoslancom z Veľkej Británie, ktorí sa o tento prípad zaujímali. “Verím, že postup britskej polície v tomto prípade je len ojedinelým a že takýto prístup k naším občanom, legálne pracujúcim na území Veľkej Británie, nie je pravidlom”, dodala.